Polska zaoferuje Ukrainie misję pokojową NATO. Obsługuje również strefę zakazu lotów

Wicepremier Polski Jarosław Kaczyński również podniósł tę samą propozycję podczas wizyty w Kijowie, mówiąc, że misja powinna być w stanie się bronić. Odwiedził zbombardowaną stolicę Ukrainy wraz z premierem Moraw oraz premierami Czech i Słowenii Petrem Fialą (ODS) i Janezem Janšą.

Morawiecki powiedział teraz dziennikarzom, że niektóre środki, które były nie do pomyślenia tydzień temu, są do zaakceptowania dopiero po kilku dniach rozwoju wojny – pisze serwer WNP.pl.

Według Morawieckiego, polski minister obrony Mariusz Błaszczak rozmawiał już o propozycji ze swoimi kolegami z NATO, pisze telewizja Wiadomości Polsatu. – Rozmawiamy teraz o propozycji tam, gdzie jest ona potrzebna – powiedział polski premier.

Na przykład Dania zareagowała już pozytywnie na tę propozycję – mówi Morawiecki. Kopenhaga byłaby gotowa wysłać wojska na Ukrainę w ramach misji pokojowej, jeśli pomoże to zakończyć wojnę.

Polska zamierza też przekonać partnerów kolejnego szczytu NATO do ustanowienia strefy zakazu lotów nad Ukrainą, czego wielokrotnie domagał się prezydent Wołodymyr Zełenski. Jednak czołowi politycy zachodni wielokrotnie to odrzucali, twierdząc, że wciągnie Sojusz w wojnę z Rosją.

Wydarzenia na Ukrainie śledzimy w relacji online:

„Polska jest bardzo aktywna na tym forum, zarówno w NATO, jak iw UE. Podejmujemy nowe kroki, możemy powiedzieć, że w dużej mierze kierujemy polityką sankcji” – powiedział szef polskiego rządu.

Według Morawieckiego Rosja musi zrozumieć, że suwerenne państwa mają prawo zapraszać na swoje terytorium kogo chcą w ramach swojej obrony – napisał serwer WNP.pl. Jednak państwa członkowskie NATO muszą najpierw uzgodnić misję.

Według niemieckiej prasy kanclerz Niemiec Olaf Scholz sprzeciwił się w środę wysłaniu podobnej misji, jaką proponował Kaczyński. Wręcz przeciwnie, Czechy są gotowe do debaty na temat misji pokojowej – powiedziała w piątek czeska minister obrony Jana Černochová (ODS).

24 marca odbędzie się nadzwyczajny szczyt NATO, na którym prezydenci i premierzy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego będą rozmawiać o pomocy dla Ukrainy i wspólnym podejściu do Rosji. Na ten sam dzień zaplanowany jest również szczyt Unii Europejskiej.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.