Polska przedłużyła kontrole graniczne ze Słowacją do 1 lutego – Świat – Aktualności

W piątek Polska przedłużyła tymczasowe kontrole graniczne ze Słowacją do 1 lutego 2024 r. Do raportu TASR dotarła agencja PAP, powołując się na MSW.



Zdjęcie:

Od północy we wtorek do środy 4 października 2023 r. Polska wprowadziła wyrywkowe kontrole na granicy z Republiką Słowacką. Przedłużał je kilkakrotnie.




Polska wprowadziła kontrole w związku z napływem nielegalnych migrantów 4 października, początkowo trwające 10 dni. Od tego czasu były one jednak kilkakrotnie przedłużane, ostatni raz na początku grudnia i obowiązywały do ​​2 stycznia.

Granicę można przekroczyć na kilku przejściach drogowych, trzech przejazdach kolejowych i dwóch przejściach dla pieszych. Z niektórych przejść, które dotychczas były przeznaczone dla pieszych, mogą korzystać także kierowcy.

Rzeczniczka polskiej Straży Granicznej Anna Michalská wyjaśniła, że ​​kontrole będą kontynuowane dopiero przy wjeździe do Polski. Straż graniczna kontroluje osoby lub pojazdy wjeżdżające do Polski na podstawie oceny ryzyka.

„Celem wprowadzenia kontroli granicznych jest zapobieganie nielegalnej imigracji ze szlaku bałkańskiego. Pasażerowie powinni pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentów podróży – dowodu osobistego lub paszportu” – powiedziała Michalská.

W tym roku polska straż graniczna aresztowała na granicy ze Słowacją 2078 nielegalnych migrantów. W zeszłym roku było ich tylko 61, a rok wcześniej 22. Migranci próbowali przedostać się do Niemiec przez Polskę.

Z miesięcznych statystyk publikowanych przez polską straż graniczną wynika np., że w kwietniu tego roku na granicy ze Słowacją zatrzymano zaledwie ośmiu nielegalnych migrantów, natomiast we wrześniu było ich aż 823, a w październiku 583. W listopadzie złapali tylko trzech i żadnego jak dotąd w grudniu. W sumie od 4 października przebadano ponad milion osób.

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *