Polska doświadcza skandalu związanego ze spyware Pegasus, Tusk: kryzys demokracji

Warszawa, 28 grudnia (TASR) – lider polskiej opozycji Donald Tusk powiedział we wtorek, że doniesienia o przeciwnikach politycznych śledzących przeciwników politycznych to największy kryzys demokratyczny w Polsce od czasu upadku komunizmu.

Kanadyjscy eksperci ds. cyberbezpieczeństwa powiedzieli w zeszłym tygodniu, że oprogramowanie szpiegujące Pegasus zostało wykorzystane do wyśledzenia opozycji. Polskie media nazwały aferę „polskim Watergate”.

Kierujący Platformą Obywatelską Tusk wezwał do sejmowego śledztwa w sprawie podejrzeń o wykorzystanie Pegaza przeciwko Krzysztofowi Brejzowi, członkowi jego partii, który koordynował jego kampanię wyborczą w 2019 roku.

Citizen Lab, grupa badawcza ds. cyberbezpieczeństwa z University of Toronto, odkryła, że ​​Pegasus został również wykorzystany przeciwko Romanowi Giertychowi, prawnikowi działającemu w procesie przeciwko rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) oraz Ewe Wrzosek, prokuratorowi i prokuratorowi.

Premier Polski Mateusz Morawiecki na marginesie podejrzeń, że „Nie wiem” o braku przechwycenia. Dodał jednak, że jeśli zostanie potwierdzony, to „potencjalnie” mogłoby się to okazać dziełem obcego wywiadu.

Stanislaw Zaryn, rzecznik ministerstwa odpowiedzialny za bezpieke, podkreslil zarzuty „używają tych metod w pracy operacyjnej do celów politycznych, są w błędzie”.

Nie potwierdził, ale nie zaprzeczył, czy Polska używa oprogramowania szpiegującego Pegasus. Stwierdził, że „praca operacyjna” w Polsce może być przeprowadzona tylko na wniosek prokuratora i po orzeczeniu sądu.

Oprogramowanie wojskowe Pegasus, pierwotnie zaprojektowane przez izraelską firmę NSO Group do śledzenia terrorystów i przestępców, było również nadużywane przez kilka rządów na całym świecie do śledzenia aktywistów, dziennikarzy, prawników i polityków.

Smartfony, na których koncentruje się Pegasus, zasadniczo ewoluowały w przenośne urządzenia szpiegowskie. Oprogramowanie szpiegujące Pegasus może zdalnie monitorować niczego niepodejrzewających użytkowników za pomocą mikrofonu i kamery telefonu, a także wykonywać zrzuty ekranu lub nagrywać tekst na klawiaturze.

Polskie media porównały zarzuty opozycji do „polskiego Watergate”, nawiązującego do skandalu z 1972 r., w którym sztab republikańskiego prezydenta Richarda Nixona, odpowiedzialny za zlokalizowanie zakładu podsłuchowego, włamał się do siedziby Partii Demokratycznej w Watergate Complex w Waszyngtonie. swoją prawdziwą misję przebrali za zwykłych złodziei. Afera Watergate nasiliła się po tym, jak okazało się, że administracja Nixona aktywnie utrudnia śledztwo, prezydent wiedział o działaniu i kłamał w sprawie Kongresu, co ostatecznie doprowadziło do jego przymusowej rezygnacji.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.