Polska bezpłatnie dostarczy Ukrainie sprzęt wojskowy

Warszawa, 8 lutego (TASR) – Polski rząd przyjął we wtorek uchwałę o swobodnym przekazywaniu sprzętu wojskowego z arsenału WP do armii ukraińskiej.

Dostarczenie technologii do wschodniego sąsiada nie zmniejszy zdolności bojowych polskich jednostek wojskowych,Uchwała rządu wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Rząd zaznacza, żedecyzja o przekazaniu mienia wojskowego została podjęta na podstawie przeprowadzonej analizy, uwzględniającej konieczność zapewnienia bieżącej działalności Sił Zbrojnych RP oraz utrzymania wymaganego poziomu zaopatrzenia naszej armii”.

Polskie media informowały już wcześniej, że Polska będzie wysyłać na Ukrainę różnego rodzaju amunicję w ramach pomocy wojskowej, od broni strzeleckiej po amunicję przeciwpancerną i przeciwlotniczą. W tej sprawie podjęto również stosowne decyzje polityczne, co potwierdził premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w piątek. Na Ukrainę trafią dziesiątki tysięcy pocisków.

W obawie przed możliwym rosyjskim atakiem na Ukrainę państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego zobowiązały się do materialnej pomocy wojskowej władzom w Kijowie. Broń na Ukrainę przywieźli Brytyjczycy i Amerykanie, dołączyły też państwa bałtyckie. „Estonia dostarczy Ukrainie pociski przeciwpancerne Javelin, Litwa i Łotwa dostarczy pociski przeciwlotnicze Stinger– dodał Onet.pl.

Portal przypomniał też, że Warszawa od dawna jest krytykowana za bezczynność w tym zakresie. Jednak po serii rozmów z zachodnimi partnerami prezydent Andriej Duda potwierdził gotowość Polski do wysłania na Ukrainę sprzętu wojskowego w celu wzmocnienia jej obronności w sytuacji, gdy Rosja rozmieściła tysiące swoich żołnierzy na wspólnej granicy z Ukrainą. Kijów i niektóre kraje zachodnie przyznają, że Moskwa przygotowuje się do inwazji na Ukrainę, a także przygotowuje prowokację uzasadniającą inwazję jej wojsk na obce terytorium.

Rosja, która w 2014 roku anektowała Półwysep Krymski i nadal wspiera prorosyjskich powstańców w Donbasie na wschodzie Ukrainy, zaprzecza planowaniu ataku na sąsiada. Jednak Moskwa wielokrotnie zwracała się do NATO o zobowiązanie się do nieakceptowania Ukrainy. Zachód – wręcz przeciwnie – nalega na politykę otwartych drzwi w NATO.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.