Polscy posłowie uchwalili ustawę przeciwko niezależnej telewizji TVN




CTK

Aktualizacja 17. 12. 2021 18:47

Polscy prawodawcy w piątek uchwalili kontrowersyjną ustawę, która zdaniem krytyków ma uciszyć niezależny TVN, który krytykuje rząd. Polskie media podały, że prezydent Andrzej Duda musi jeszcze podpisać – lub zawetować – ustawę. Sam TVN określił uchwalenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jako atak rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) na wolne media.

„Stany Zjednoczone są bardzo rozczarowane dzisiejszym zatwierdzeniem ustawy medialnej” – powiedział Bix Ali Charassé d’affaires w ambasadzie USA w Warszawie, wzywając prezydenta Dudu do „obrony wolności słowa i biznesu”. Oficjalnie właścicielem TVN jest firma zarejestrowana w Holandii. Jednak jej jedynym udziałowcem jest American Discovery Inc. Według mediów TVN to największa do tej pory amerykańska inwestycja w Polsce.

„Przeanalizujemy nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji i podejmiemy odpowiednią decyzję” – powiedział Duda, który jest postrzegany jako sojusznik PiS, ale niedawno zawetował ustawę TVN. Przypomniał, że może podpisać, zawetować lub skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Obiecał, że bardzo dokładnie przeanalizuje prawo, ale ostrzegł, że prezydencja jeszcze go nie otrzymała.

Nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji jako pierwszy uchwalił Sejm, niższa izba polskiego parlamentu, w której PiS i jego sojusznicy mają większość. Ustawa została odrzucona przez zdominowany przez opozycję Senat we wrześniu. W piątek poprawka niespodziewanie wróciła do porządku obrad odpowiedniej komisji sejmowej, która szybko zaleciła odrzucenie weta senatorów. Członkowie koalicji rządowej od razu głosowali na posiedzeniu plenarnym – poinformowała na swojej stronie internetowej Gazeta Wyborcza.

Opozycja próbowała zablokować negocjacje, ale przegrała wszystkie głosy. Nie ma też argumentu, że zgodnie z przepisami komisja powinna była zostać powiadomiona z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem, co nie miało miejsca. Opozycja uznała wówczas te działania za nielegalne. Za poprawką głosowało 229 ustawodawców, 212 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja stanowi, że właściciel stacji telewizyjnej lub radiowej nadającej na podstawie: Polski licencje mogą mieć tylko firmy, w których udział firm zagranicznych spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie przekracza 49%. Nowelizacja ma na celu zmuszenie amerykańskiej firmy Discovery do sprzedaży TVN, zauważyła Gazeta Wyborcza. Przypomniała, że ​​nowelizacja, zdaniem senatorów, jest sprzeczna z polską konstytucją, koliduje z polsko-amerykańską umową handlową i stanowi przede wszystkim „próbę zamachu na Polskę”.

Oficjalnie właścicielem TVN jest firma zarejestrowana w Holandii. Jej jedynym udziałowcem jest Discovery Inc. Według mediów TVN to największa do tej pory amerykańska inwestycja w Polsce.

Polska Rada Radiofonii i Telewizji, złożona wyłącznie z członków wyznaczonych przez partie rządowe, pod koniec września przedłużyła koncesję TVN 24 na kolejne dziesięć lat, ale jednocześnie zleciła Radzie Naczelnej zmianę zasad pozbycia się Amerykanów.

Lewicowa opozycja zapowiedziała, że ​​złoży skargę karną w związku z piątkowym posiedzeniem Sejmu. – Odsłużę najwyżej dwa lata – odpowiedział, wprowadzając nowelizację, poseł PiS Marek Suski.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *