Owady są na Ziemi od prawie 400 milionów lat. Od nas też zależy jak długo

Jedno jest pewne, jeśli pewnego dnia nagle zgaśnie, będziemy mieli ogromny problem. Tym, co będziemy jeść, pić i jak sobie poradzimy z kaprysami pogody.

Czy nie czujesz się bardziej komfortowo w obecności latających pszczół, motyli lub innych owadów? Spróbuj więc sobie teraz wyobrazić, że te niepozorne stworzenia całkowicie zniknęłyby z naszej planety. Szczerze mówiąc, nie jest to całkowicie nierealny scenariusz. Owady nie radzą sobie dobrze na betonowych powierzchniach i nawet pestycydy nie pomagają im przetrwać.

Dlaczego potrzebujemy owadów?

Bez ciężkiej pracy zapylaczy brakowałoby nam owoców i warzyw, przypraw, olejów, wszelkich produktów słodkich i miodowych, ale także kawy, herbaty, kakao, jakościowego mięsa i bawełnianej odzieży.

Owady znacząco przyczyniają się do zapylania roślin i drzew, które dostarczają nam tlenu i pomagają regulować klimat. Znamy już upały, niszczycielskie powodzie i mrozy na Słowacji, ale jeśli nie zaczniemy żyć w sposób bardziej zrównoważony, przyroda wciąż może nas bardzo nieprzyjemnie zaskoczyć. Od lat zwracają na to uwagę słowaccy plantatorzy owoców i warzyw.

„My, sadownicy, jesteśmy bardzo związani z przyrodą i obserwujemy, jak ona się ostatnio zmienia. Kiedyś kry pojawiała się na Słowacji raz na dziesięć lat, teraz kilka razy w roku zagraża naszym zbiorom” – mówi Martin Dokupil, dyrektor ds. marketingu firmy Dobrý Ježko, dodając: „Oprócz pogody borykamy się również z wyginięciem pszczół i trzmieli, niezastąpionych w zapylaniu sadów. Bez zapylaczy nie byłoby owoców i warzyw, z czego wszyscy powinniśmy jak najszybciej sobie uświadomić”.

Działa również bez pestycydów

Zastanawiasz się, skąd pochodzą soczyste jabłka lub truskawki, które tak lubisz w domu? Najwyraźniej tak powinno być – według naukowców z Pesticide Action Network ilość skażonych pestycydami owoców w Europie wzrosła między 2011 a 2019 rokiem o ponad 50 proc.

Nadmierne stosowanie pestycydów jest jednym z głównych powodów śmierci owadów na całym świecie. I nie mówimy tu tylko o pszczołach, ale także o motylach, biedronkach, drozdach czy szczygłach, które są dla zachowanie różnorodności biologicznej równie ważne. Chociaż pestycydy chronią uprawy przed szkodnikami, mogą również zagrażać istnieniu roślin i zwierząt, żyzności gleby i naszemu zdrowiu.

Kaufland, jako jeden z największych detalistów spożywczych na Słowacji, mówi o tym jasno. Od 2006 roku zajmuje się zarządzaniem pestycydami i dba o przestrzeganie jego surowych zasad przez współpracujących z nim dostawców. Na przykład warunkiem jest stosowanie pestycydów tylko wtedy, gdy nie ma innej alternatywy, aw idealnym przypadku nie stosuje się ich wcale. Nie jest to łatwe, ale natura z pewnością takiej pomocy potrzebuje.

„Mimo, że większość ludzi przy zakupie owoców i warzyw kieruje się przede wszystkim ceną, wierzymy, że nadejdzie czas, kiedy nasza przyszłość będzie miała największe znaczenie, w tym rozważne podejście do zasobów naturalnych. Oprócz certyfikatu GLOBALG.AP i integrowanej uprawy owoców , mamy nowy ekologiczny sad, w którym dzięki zastosowaniu specjalnych siatek i regulacji różnych rodzajów owadów skutecznie unikamy stosowania agresywnych pestycydów, na które „nie ma miejsca w produkcji ekologicznej” – podkreśla Dokupil.

Kaufland ściśle monitoruje stosowanie pestycydów przez dostawców owoców i warzyw

Co możemy zrobić?

Nawet małe rzeczy, takie jak sadzenie na balkonie przyjaznych pszczołom i owadom kwiatów i ziół, lub wolimy odpowiedzialne zakupy żywności ze zweryfikowanych źródeł.

Znana sieć edukuje swoich klientów na temat tego, jak ważna jest ochrona owadów w miastach i poprzez budownictwo hotele dla owadów, które można znaleźć nie tylko w pobliżu jej sklepów, ale także w ZOO w Bratysławie, Koszycach, Bojnicach czy Spiskiej Nowej Wsi. Drewniane chaty zapewniają owadom ochronę przed pogodą i drapieżnikami, a o ich mieszkańcach można się wiele dowiedzieć. Dziś jest ich ponad trzydzieści na całej Słowacji.

Hotele dla owadów pomagają owadom przetrwać w miastach

„Ochrona różnorodności biologicznej jest dla nas niezwykle ważna, a tym bardziej na terenach miejskich, gdzie pszczoły i małe owady są najbardziej zagrożone utratą naturalnych schronień. Z tego powodu, jako symbol wagi zachowania różnorodności roślin i gatunków zwierząt na ziemi, stawiamy drewniane hotele dla owadów nie tylko w pobliżu naszych sklepów”, wyjaśnia Lucia Vargová, rzeczniczka Kaufland

A co jeszcze można zrobić, aby pomóc różnym gatunkom roślin i zwierząt przywrócić ich pierwotne siedliska? Na przykład wprowadzenie trochę więcej zieleni do naszego kraju, czego podjęła się Fundacja Ekopolis. Wspiera ją również firma Kaufland, która została dumnym partnerem inicjatywy We sadzimy przyszłość w sadzeniu drzew i roślin na terenie całej Słowacji.

Tej wiosny wspólnie wsparli sadzenie drzew owocowych w Banisku koło Brezna, w którym wzięli udział miejscowi ogrodnicy, uczniowie, emeryci i entuzjastyczni wolontariusze. „Wierzymy, że nowe drzewa zadomowią się, zakwitną i przyniosą radość nie tylko pszczołom i owadom, ale także okolicznym mieszkańcom”, mówi Lucia Vargová.

Ochrona bioróżnorodności jest dla Kauflandu bardzo ważna

Kształcimy przyszłe pokolenia

Większość dzisiejszych dzieci wie o pszczołach i motylach tylko z filmów. Nic więc dziwnego, że uważają owady za bezużyteczne, a nawet irytujące. Jak więc im wytłumaczyć, co robią dla nas te małe zapylacze?

Jeśli Twoja szkoła lub przedszkole jest częścią projektu świeże nagłówkiktóra pod auspicjami Ministerstwa Edukacji, Nauki, Badań Naukowych i Sportu Republiki Słowackiej realizowała przedsięwzięcie już piąty rok Kauflandmożesz liczyć na to, że poznają znaczenie owadów, a nawet zobaczą je na własne oczy.

Sieć partnerskich przedszkoli zorganizowała niedawno konkurs, w którym dzieci miały reprezentować to, czego nie moglibyśmy jeść bez pszczół i małych owadów. Zwycięskie przedszkolaki mogły wziąć udział w warsztatach doświadczalnych lub wycieczce bezpośrednio do pasieki ze słodką niespodzianką na koniec.

A ponieważ wiadomo, że rozmowa z dziećmi o zdrowym odżywianiu, ekologii i bioróżnorodności jest bardzo potrzebna, pomysł ten wspiera również program grantowy Kaufland Endowment Fund Fundacji Centrum Filantropii. Dzięki niej uczniowie szkół podstawowych mogą uczestniczyć w wielu warsztatach i webinarach, a także w ciekawych wycieczkach edukacyjnych.

Wszyscy powinniśmy nauczyć się lepiej chronić przyrodę. Każdy z nas może swoim „drobiazgiem” przyczynić się do przywrócenia różnorodności biologicznej i poprawy świata, w którym żyjemy, działając bardziej odpowiedzialnie.

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *