ONLINE: Senat uchwalił ustawy ułatwiające Ukraińcom pobyt w Czechach

Według armii ukraińskiej Rosjanie w kraju niszczy fizyczne nadajniki telewizyjne i radiowe. Walczą również z ukraińskim rządem za pomocą cyberataków i masowych kampanii dezinformacyjnych w celu zdyskredytowania wojskowego i politycznego przywództwa Ukrainy.

Ukraina uwalnia porwanego burmistrza Melitopol Iwana Fiodorowa z niewoli rosyjskiej. „Dobre wieści z Zaporoża. Przeprowadzono specjalną operację uwolnienia burmistrza. Váňa jest już bezpieczny – powiedział wiceszef urzędu prezydent Kyrylo Tymoszenko, według serwera Obozrevatel. Burmistrza zastąpiło dziewięciu rosyjskich poborowych, był w niewoli przez pięć dni.

Święto ukraińskie dzisiaj chce otworzyć dziewięć korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludzi zbombardowane obszary, a także do transportu dostaw pomocy – powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Vereschuk. Na przykład musi funkcjonować korytarz z Mariupola do Zaporoża, do którego autobusami będą przewożeni cywile. Na trasie dostępny będzie również zbiornik paliwa do tankowania samochodów.

Zełenskij rozmawiał dzisiaj z członkowie niemieckiego Bundestagu. Według niego Ukraina nie chce niczego więcej, jak tylko żyć w pokoju i być częścią Unii Europejskiej. „Putin buduje nowy mur między wolnością a brakiem wolności w Europie. Ten mur rośnie z każdą zrzuconą bombą, z każdą niepodjętą decyzją” – powiedział Zełenski, dodając, że same sankcje nie wystarczą, aby zatrzymać wojnę.

Również Rada Bezpieczeństwa ONZ spotka się dziś w związku z sytuacją humanitarną na Ukrainie. Stany Zjednoczone, Albania, Wielka Brytania, Francja, Irlandia i Norwegia poprosiły o spotkanie CNN.

Wysłanie wojsk NATO na Ukrainę oznaczałoby: początek III wojny światowej, Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział dziś.

Rosjanie używali nabojów w Mikołajowie, mówią organizacje praw człowieka

Relacje z Polski poważne problemy w transporcie kolejowym na terenie całego kraju, zestawy są również przesunięte o kilka godzin. Powodem tego jest awaria urządzeń zabezpieczających. Światowe media spekulują na temat cyberataku.

Minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział, że chce Wojska NATO pozostały na stałe w Polsce. „Decyzja o stałym rozmieszczeniu wojsk NATO w Polsce i innych krajach wschodniego skrzydła NATO zależy od sojuszu” – powiedział na początku marca w tej sprawie prezydent USA Joe Biden.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze nakazał wczoraj Rosji zaprzestać wrogich działań na Ukrainie. Ukraina zwróciła się do sądu o wydanie orzeczenia w sprawie zarzutów łamania przez Rosję konwencji genewskich i popełniania zbrodni wojennych na Ukrainie. Jednak zdaniem ekspertów nie można oczekiwać, że Rosjanie zastosują się do decyzji sądu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w atakach na ukraińskie szpitale zginęło co najmniej 12 osób. Co najmniej 43 z nich zostało zabitych od początku wojny, według szefa Tedros Adhanom Ghebreyesus, kolejne 34 osoby zostały ranne.

Już ponad trzy miliony ludzi uciekło z rozdartej wojną Ukrainy, zapowiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres. Centrum Pomocy Uchodźcom w Pradze zarejestrowane w środę 2765 Ukraińców, o 50 mniej niż we wtorek. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zwrócono się do niego 41 616 osób.

Uchodźcy z rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę są nowi szybciej uzyskać pozwolenie na pobyt w Czechach. Procedury autoryzacyjne ułatwi projekt ustawy, który dziś szybko i niemal jednogłośnie został przyjęty przez Senat. Projekt opiera się na porozumieniu ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich UE w sprawie wprowadzenia tymczasowej ochrony uchodźców. Reguluje również wejście Ukraińców do państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Teraz prezydent musi podpisać propozycję.

Premier Czech Petr Fiala (ODS) rozmawiał telefonicznie z prezydent Mołdawii Maią Sandu na temat bezpieczeństwa i sytuacji humanitarnej. Poparł drogę Mołdawii do członkostwa w UE.

Były gubernator Kalifornii i słynny aktor Arnold Schwarzenegger nakręcił film, w którym próbuje dotrzeć do Rosjan i żołnierzy walczących na Ukrainie i wytłumacz im, że są ofiarami rosyjskiej propagandy. Zanim opowie o okropnościach wojny na Ukrainie, opisuje swój wzór do naśladowania, byłego najsilniejszego człowieka na świecie, Jurija Własowa, jego pozytywny stosunek do rosyjskiej kultury i rosyjskich fanów. „Trudno usłyszeć złe wieści o własnym rządzie. Rozumiem. Ale wierzę, że przyjmiesz je od przyjaciela Rosjan” – wyraża nadzieję.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.