Nadja i Malik uderzają w Europę: kraje zgłaszają cztery ofiary – Świat – Aktualności

Huragan Nadja i Storm Malik uderzyły w kilka krajów w sobotę i noc. Czechy, Szkocja, Polska i Dania zgłaszają ofiary, a niemieccy strażacy odpowiadają na setki przypadków.


,
,


30.01.2022 11:41, aktualizacja: 19:01Zdjęcie: ,

Huragan Malik uderzył w Wielką Brytanię. Na zdjęciu dmuchany dach w mieście Gateshead w północno-wschodniej Anglii.
W Szkocji, gdzie prędkość wiatru dochodziła do 160 kilometrów na godzinę, 60-letni chłopiec i kobieta stracili życie, gdy w sobotę spadły na nich drzewa. W Danii niezwykle silny wiatr w połączeniu z ulewnymi deszczami doprowadził do czasowego zamknięcia niektórych mostów, w tym kluczowego połączenia Öresund łączącego metropolię Kopenhagi ze szwedzkim miastem Malmö. Duńskie media podały, że 78-letnia kobieta zmarła od poważnych obrażeń po upadku na silnym wietrze.

Oprócz ofiar, burza w Szkocji spowodowała przerwy w dostawie prądu do dziesiątek tysięcy domów, aw Danii lokalne powodzie i zamknięcia dróg, w tym połączeń drogowych i kolejowych między Kopenhagą a Malmö w Szwecji.

Powodzie spowodowały również rozległe zniszczenia mienia w Danii, pisze AP. Policja zgłosiła szereg wypadków spowodowanych przez powalone drzewa i latające odłamki.

Pogoda wpłynęła również na części południowej Szwecji, gdzie tysiące domów nadal pozostawały bez prądu w niedzielne popołudnie. Ze względu na silne wiatry zatrzymali promy na wyspę Gotland na Morzu Bałtyckim.

W Norwegii zgłoszono między innymi poważne uszkodzenia domów, samochodów i łodzi, a obfite opady śniegu w Finlandii spowodowały wypadki i zakłócił ruch autobusowy i kolejowy w niektórych częściach kraju.

680 000 gospodarstw domowych bez prądu

Silny wiatr pochłonął życie jednej osoby w Polsce, a pięć innych osób, w tym strażak, zostało rannych – powiedzieli polscy strażacy. Według rzecznika służby Karol Kierzkowski do godziny 16.00 strażacy otrzymali prawie 13 500 zgłoszeń szkód spowodowanych przez burze w całej Polsce.

Według serwera Gazety Wyborczej śmiertelny wypadek miał miejsce w województwie pomorskim. Zginął 27-letni mężczyzna, a inna osoba została ranna. Według słowackiej strony internetowej iMeteo.sk osoba ta zginęła, gdy na samochód spadło drzewo. Lokalne media podały, że burza spowodowała uszkodzenia budynków i pojazdów w całym kraju.

Według agencji DPA huragan pozbawił elektryczności około 680 000 domów w kraju.

Państwowa Służba Hydrologiczno-Meteorologiczna wydała ostrzeżenie drugiego stopnia. Obszary przybrzeżne na północy i północnym zachodzie kraju zostały dotknięte najgorszymi warunkami pogodowymi w kraju, z wiatrami dochodzącymi do 120-130 kilometrów na godzinę.

biały Czytaj więcej Silny wiatr połamał drzewa, ogłosili niezwykłą sytuację pod Tatrami

Mężczyzna został przytłoczony przez ścianę

Burza, która nawiedziła Czechy w niedzielę, pochłonęła jedną ofiarę. Mężczyzna zginął w strefie przemysłowej pod Kladnem po tym, jak spadł na niego pięciometrowy mur. Z powodu powalonych drzew w kraju musieli również zatrzymać ruch na kilku liniach kolejowych, w tym na głównej linii między Brnem a Bratysławą, poinformował serwis informacyjny TN.cz.

Ruch na linii między Słowacją a Republiką Czeską został przerwany przez upadłą ciężarówkę pod Brzecławem. W następstwie wypadku z Budapesztu do Pragi rozbił się międzynarodowy pociąg pospieszny z około 70 pasażerami. Ze względu na ukształtowanie terenu nie można ich zabrać zapasowymi autobusami, więc będą musieli poczekać w pociągu, aż pociąg zostanie odholowany około godziny 15:00. Według strażaków sytuacja pozostała niezauważona, podała czeska telewizja. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ruch na tej linii zostanie wznowiony.

Wiatr z prędkością 187 km/h na Śnieżce

Administracja Kolei Czeskich poinformowała, że ​​strażacy zareagowali w 40 miejscach, w których silne wiatry strzaskały i wyrywały drzewa z korzeniami, wpływając na transport kolejowy. Większość wyłączeń odnotowano na północy kraju oraz na Wyżynie Czesko-Morawskiej. Na linii między wsiami Chornice i Dzbel na Morawach pociąg zatrzymał się przed wyrwanym z korzenia drzewem, a potem spadło na nie kolejne drzewo, ale nie było żadnych obrażeń.

biały Czytaj więcej Silny wiatr połamał drzewa, ogłosili niezwykłą sytuację pod Tatrami

Powalone drzewa, ale także jęzory śniegu w niektórych częściach Republiki Czeskiej również skomplikowały ruch drogowy i spowodowały kilka wypadków drogowych.

Rano strażacy z całych Czech mieli ponad tysiąc interwencji, głównie związanych z opadającymi gałęziami i drzewami, ale także z luźnymi dachami. W kraju jest 53 000 domów bez elektryczności. Działalność, w tym kolejek linowych, została zakłócona przez ośrodki narciarskie.

Niezwykle silny wiatr zgłosili czescy meteorolodzy na najwyższych górach kraju, gdzie osiągnął siłę huraganu. Na Śnieżce zmierzono poranne podmuchy wiatru z prędkością 188 kilometrów na godzinę.

Najgorsze w okolicach Budapesztu?

Do niedzieli po południu apelowali na Węgrzech o pomoc strażakom w naprawie szkód spowodowanych przez burzę w 550 przypadkach. Najwięcej podróży odbyli do okręgu Peszt i Budapesztu, poinformowała MTI Krajowa Dyrekcja Ochrony Ludności (OKF).

Wyrwane drzewa i powalone gałęzie blokowały drogi, uszkadzając domy, dachy, ogrodzenia, pojazdy i linie energetyczne.

W Budapeszcie silny wiatr uszkodził dachy przychodni lekarskiej, przedszkola i poczty. Wyrwane drzewa i błotniki zdarte z dachów zniszczyły samochody.

Burza w Budapeszcie i Székesfehérvár spowodowała sygnalizację świetlną. W powiatach Peštianská i Rábsko-mošonsko-šopronská wyrwane drzewa spadały na linie energetyczne.

Strażacy nadal mieli kilka interwencji w powiatach Báčsko-malokumánská i Jasovsko-velkokumánsko-solnockská.

Według wczesnych wieczornych doniesień nikt w kraju nie został ranny podczas burzy.

Setki wyjazdów do Niemiec

W Niemczech Nadja, na podstawie powalonych drzew, uszkodzonych dachów i przewróconych barier ochronnych na placach budowy, wezwała do setek interwencji strażaków i policji.

W samym Hamburgu straż pożarna interweniowała co najmniej 300 razy z powodu złej pogody, potwierdzają źródła policyjne. Ostrzeżenie przed burzą i silnym wiatrem dotyczyło całego północnego wybrzeża Niemiec do niedzieli w południe.

Według Federalnego Urzędu Żeglugi i Hydrografii (BSH), w niedzielę wieczorem na wybrzeżu Morza Północnego wystąpiły silne sztormy, które uderzyły w okolice Łaby w pobliżu Hamburga.

W niedzielny wieczór fala pływowa zalała podczas burzy targ rybny w dzielnicy St. Petersburg w Hamburgu. Pauli, pisze DPA. Fala pływowa następnie cofnęła się, powiedział BSH.

Nadja przezwyciężyła również presję ze strony metropolii Berlina i odpowiedniego kraju związkowego Brandenburgii. W miejscowości Beelitz w Brandenburgii po przekazaniu plakatu wyborczego zginął człowiek. Policja prowadzi śledztwo w sprawie incydentu.

Pożary w Turcji Czytaj więcej Potężny pożar w Mladej Boleslav pod kontrolą, zniszczenia przekroczyły 1 miliard koron

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.