Liderzy UE wierzą w pomyślne zakończenie rosyjskich rozmów w sprawie embarga na ropę

Liderzy UE wierzą w pomyślne zakończenie negocjacji w sprawie rosyjskiego embarga na ropę. „Myślę, że dziś po południu będziemy mogli zaproponować porozumienie przywódcom państw członkowskich” – powiedział szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell.

UE miała nadzieję, że do końca roku przestanie kupować rosyjską ropę i produkty rafineryjne. Jednak nowy pakiet sankcji, szósty od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym, wymaga jednomyślnego poparcia wszystkich państw członkowskich, ale sprzeciwiły się temu Węgry oraz, w mniejszym stopniu, Czechy i Słowacja.

Te trzy kraje śródlądowe są historycznie zależne od dostaw rosyjskiej ropy za pośrednictwem rurociągu Drużba z czasów sowieckich.

Bruksela zaoferowała Węgrom i Słowacji roczne odroczenie, a Czechom półroczne odroczenie na stopniowe wycofywanie importu rosyjskiej ropy, ale to nie przekonało Budapesztu do wycofania się.

Węgry domagają się zwolnienia z embarga na co najmniej cztery lata i chcą 800 mln euro środków unijnych na odbudowę rafinerii i zwiększenie przepustowości rurociągów z Chorwacji.

Kupowanie rosyjskiej ropy i gazu z Europy generuje przychód Kremla w wysokości około 932,66 mln euro dziennie i jest największym źródłem rosyjskiej waluty obcej.

Według Ministerstwa Finansów wydatki na obronę Rosji wzrosły ponad dwukrotnie do 300 milionów dolarów dziennie w kwietniu w wyniku wojny.

(TASR)

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.