Co najmniej 400 cywilów podobno zginęło w obwodzie kijowskim

Plan UE nałożenia embarga na rosyjską ropę jest na skraju załamania przed rozpoczęciem dzisiejszego szczytu przywódców państw członkowskich. Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck ostrzegł, że jedność europejska zaczyna się ponownie kruszyć.

UE miała nadzieję, że do końca roku przestanie kupować rosyjską ropę i produkty rafineryjne. Nowy pakiet sankcji wymaga jednomyślnego poparcia państw członkowskich, ale sprzeciwiły się temu Węgry oraz w mniejszym stopniu Czechy i Słowacja. Wszystkie trzy kraje zawsze były uzależnione od dostaw rosyjskiej ropy rurociągiem Drużba.

Według różnych doniesień brak porozumienia w sprawie embarga na ropę osłabił cały pakiet sankcji. Z propozycji wyłączono na przykład zakaz rosyjskich inwestycji w europejskie nieruchomości.

Najwyższy dyplomata Europy Josep Borrell ma nadzieję, że porozumienie zostanie osiągnięte w poniedziałek. „Myślę, że dziś po południu możemy zaproponować przywódcom państw członkowskich” – powiedział Borrell dla France Info.

dlaczego jest to ważne

Rosyjskie zakupy ropy i gazu z Europy przynoszą Kremlowi dochód w wysokości 1 miliarda dolarów i są największym źródłem rosyjskiej waluty.

Według Ministerstwa Skarbu wydatki na obronę Rosji wzrosły ponad dwukrotnie w kwietniu w wyniku wojny, do 300 milionów dolarów dziennie.

Wojna na Ukrainie skłoniła państwa UE do podjęcia próby szybkiego zmniejszenia zależności od importu energii z Rosji, w tym gazu ziemnego.

Dlaczego Węgry są przeciw

Węgry argumentują, że nie mogą poprzeć proponowanego planu UE, ponieważ „całkowicie zniszczyłoby” ich bezpieczeństwo dostaw energii.

Bruksela zaoferowała Węgrom i Słowacji roczne odroczenie, a Czechom półroczne odroczenie na stopniowe wycofywanie importu rosyjskiej ropy, ale to nie przekonało Budapesztu do wycofania się.

Węgry domagają się zwolnienia z embarga na co najmniej cztery lata i chcą 800 mln euro środków unijnych na odbudowę rafinerii i zwiększenie przepustowości rurociągów z Chorwacji. (smoła)

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.