Kolejny mur przetnie Europę, kosztem 336 mln euro – Świat – Aktualności

Polska planuje zastąpić tymczasowe ogrodzenie z drutu kolczastego na granicy z Białorusią stałą barierą, aby zapobiec napływowi nielegalnych migrantów do kraju. Agencja DPA poinformowała w środę, powołując się na polskie MSW.


,


13.10.2021 13:51



Zdjęcie: ,

Migranci siedzą w polskiej wsi Usnarz Górny po przekroczeniu granicy z Białorusi do Polski.




Jak wyjaśnił minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński, planowana jest budowa „stabilnej i wysokiej bariery (wyposażonej) w system monitoringu i detektory ruchu”. Projekt został zatwierdzony przez polski rząd we wtorek wieczorem i nie uzyskał jeszcze poparcia lokalnego parlamentu. Chociaż rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) nie ma większości, oczekuje się, że posłowie będą głosować za inicjatywą, powiedział DPA.

Projekt ma budżet 366 mln euro. Budowa szlabanu stałego musi być nadzorowana przez polską straż graniczną.

Podobną barierę zbudowały w 2015 r. Węgry, które borykały się z największym od czasów II wojny światowej napływem migrantów na granicy z Serbią, a Słowenią na granicy z Chorwacją.

Pod koniec sierpnia polscy żołnierze rozpoczęli budowę ogrodzenia z drutu kolczastego o wysokości 2,5 metra na granicy z Białorusią, aby powstrzymać bezprecedensowy napływ nielegalnych migrantów, który według Warszawy był celowo wspierany lub organizowany przez autorytarny reżim białoruski. przywódca Aleksander Łukaszenko.

Polska / Białoruś / Żołnierze / Czytaj więcej Polska ma już 3000 żołnierzy na granicy z Białorusią

Dążąc do rozwiązania obecnego kryzysu migracyjnego, Polska ogłosiła 2 września stan wyjątkowy na terenach przygranicznych z Białorusią i przedłużyła go o 60 dni na początku października.

W odpowiedzi na sankcje UE białoruski przywódca Łukaszenka powiedział w maju, że Mińsk nie będzie już uniemożliwiał nielegalnym imigrantom korzystania z jego kraju jako szlaku tranzytowego do Europy. Państwa członkowskie UE oskarżają Łukaszenkę o celowe wspieranie wysiłków migrantów z kryzysowych regionów Bliskiego Wschodu i Afryki, których sprowadziłby bezpośrednio na granice krajów sąsiadujących z UE. W tym kontekście Polska, Litwa i Łotwa w różny sposób wzmocniły ochronę i bezpieczeństwo swoich granic.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *