„Jaka to grupa?”

„Mogą studiować mapę w domu”. Była słowacka dyplomata i aktorka Magda Vášáryová z wielkim wzruszeniem opowiedziała na Facebooku o wyjeździe premierów Czech, Polski i Słowenii do Kijowa, gdzie spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. „Która to grupa?” zapytała, dodając, że delegacja składała się z członków stosunkowo eurosceptycznych rządów. Co więcej, według niej, mogli narazić Zelenskiego na niebezpieczeństwo. W Czechach i innych krajach zespół premierów jest jednak odbierany bardzo pozytywnie.

„Pozwólcie mi pomyśleć i przeanalizować w ten dziwny sposób, jak sobie życzę – nie rozumiem Słoweńca (premiera Janeza) Janšy, dwóch Polaków (premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego), którzy chcą wyrwać Polskę z UE i którzy od kilku lat rozbierają demokratyczne instytucje państwa i nowy premier Czech (Petr Fiala) Co to za grupa?, kto też ma ich chronić? I czy blokują pociągi humanitarne? Jak mogą pomóc „Czy przynajmniej przywieźli pociąg z jedzeniem? Na mojej duszy – nie rozumiem” – napisała Vášáryová na Facebooku.

„Ryzykują zaatakowanie Zelenskiego. Mogliby studiować mapę w domu” – dodała Vášáryová, odnosząc się do zdjęcia udostępnionego przez premierów podczas podróży. Dodała, że ​​zrozumie, czy prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz czy ” ktoś silny z NATO przyjeżdżał do Kijowa. Skrytykowała też Polskę i jej stosunek do UE. Napisała, że ​​Petr Fiala jest „bardzo ceniony, ale jego ODS nie jest pozytywny dla UE (np. nie spełnia swoje zobowiązanie do wejścia do strefy euro, co jest dla nas kluczowe!)”.

Dyplomatę skrytykował m.in. Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze. „Gdybym miał płacić za gesty typu 'Nigdy nie puszczę Cieszyńskiego Nebe z powodu stosunku Nohavića do wojny’, to powiedziałbym, że nigdy więcej nie obejrzę Postřižin. Fuj…” pisał w nawiązaniu do słynnej roli Vášáryovej w wspomniany film.

„Znam pana Vášáry osobiście, szanuję ją i kocham. Ale tutaj zasadniczo się z nią nie zgadzam. Właściwy gest we właściwym czasie i we właściwym miejscu ma czasami moc wielu podziałów w polityce zagranicznej. A premierzy” wizyta w Kijowie miała takie znaczenie – napisał Miroslav Kalousek, były przewodniczący TOP 09.

„Wczoraj w Strasburgu odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europy. Wykluczyliśmy Rosję z RE. jest dokładnym przeciwieństwem pani Vášáryovej” – napisała ponownie senator Miroslava Němcová (ODS).

Jednocześnie podróż premierów wywołała również bardzo pozytywne reakcje. „Twoja wizyta w Kijowie w tym trudnym dla Ukrainy czasie jest silnym wyrazem poparcia. Naprawdę to doceniamy” – powiedział sam prezydent Zełenski na portalu społecznościowym Telegram.

„Nie pamiętam nawet, kiedy ostatnio mogliśmy być tak dumni z naszego premiera i słusznie uważać go za prawdziwego męża stanu” – powiedziała przewodnicząca Izby Reprezentantów Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.