Polski bank centralny znacząco podniósł stopy procentowe

Warszawa, 3 listopada (TASR) – W środę polski bank centralny bardziej podniósł główną stopę procentową, zwiększając ją o 75 punktów bazowych. Podniósł kluczową stopę drugi miesiąc z rzędu, a październikowy wzrost zaskoczył analityków, którzy spodziewali się, że bank podejmie taki krok około pół roku później. Nowa, większa podwyżka kluczowej stopy wskazuje tym samym, że polski bank centralny zamierza ostrzej reagować na gwałtowny wzrost cen konsumpcyjnych.

Rada Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego (NBP) podniosła w środę główną stopę procentową z 0,50% do 1,25%. Większość ekonomistów, z którymi kontaktowała się polska agencja PAP, zakładała, że ​​bank podniesie stawkę o 50 punktów bazowych.

Jednocześnie Bank znacząco podwyższył stawki lombardowe, dyskontowe i redyskontowe. Podniósł stopę lombardową z początkowego poziomu 1% do 1,75%, stopę dyskontową z 0,51% do 1,30% oraz stopę dyskontową z 0,52% do 1,35%. Dodatkowo podwyższył stopę depozytową, która w przeciwieństwie do innych stóp procentowych nie uległa zmianie na poprzednim posiedzeniu. Tym razem zwiększył ją z 0% do 0,75%.

„Działania polskiego banku centralnego pokazują, że bank zdecydował się walczyć z inflacją znacznie bardziej energicznie niż początkowo oczekiwano.” cytowani analitycy z Capital Economics AP.

Inflacja rok do roku w Polsce wyniosła w październiku 6,8%. To najwyższa inflacja od ponad 20 lat i jedna z najwyższych w Unii Europejskiej. Ponadto oczekuje się wzrostu tempa inflacji cen konsumpcyjnych. Ekonomiści ankietowani przez PAP przewidują, że do końca roku inflacja przekroczy 7%, a sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Piotr Patkowski powiedział w tym tygodniu, że inflacja powinna w tym roku wynieść 7 do 8%.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *