Izba Nauczycielska krytykuje obowiązkową trzecią godzinę wychowania fizycznego. Wezwali prezydenta do zmiany

Administratorzy nie będą mieli czasu na zmiany.

BRATYSŁAWA. Słowacka Izba Nauczycieli krytykuje obowiązkową trzecią godzinę wychowania fizycznego.

Zdaniem Sejmu nowelizacja Prawa oświatowego spowoduje szkody społeczne i gospodarcze, wprowadzi chaos w ustawodawstwie i naruszy rządowe przepisy legislacyjne. Izba Nauczycielska informuje o tym na swojej stronie internetowej.


Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Nauczyciele zwracają się do prezydenta

Obecnie Izba uważa, że ​​wprowadzenie trzeciej godziny wychowania fizycznego w tygodniu jest nonsensem i stoi na stanowisku, że jest to zła wiadomość dla edukacji, zwłaszcza w kontekście niskiej atrakcyjności zawodu nauczyciela, kwestii zdrowie psychiczne i wypalenie szkolne.

Jej zdaniem liczba godzin zarezerwowanych na dany przedmiot nie powinna być ustalana ustawowo, ale przez państwowy program oświaty. Izba apeluje do prezydenta Zuzana Czaputowazawetować nowelizację ustawy i wspólnie z oficjalnym rządem i ministrem edukacji powstrzymać działania posłów w parlamencie.

Izba zaleciła ustawodawcom, aby zamiast szkodliwej legislacji bez profesjonalnej dyskusji, poświęcili jej więcej czasu sportgdyż według raportu wyjaśniającego do ustawy poprawia pamięć i orientację przestrzenną, dzięki czemu zdaniem SÚ można było lepiej orientować się np. w Rozporządzeniu Ustawodawczym Rządu, zasadach udziału opinii publicznej w tworzeniu polityk publicznych lub w analizie ram UE.

Zalecili również, aby przedstawiciele w parlamencie powtarzali matematykę. Z wyliczeń Izby wynika, że ​​co najmniej połowa szkół po nowej sali nie będzie mogła pomieścić swoich uczniów w sali gimnastycznej, a nawet nie uwzględniła podziału klas dla chłopców i dziewcząt.

Mało czasu na zmiany

Izba przekonuje też, że dyrektorzy szkół będą mieli mało czasu na wprowadzenie zmian. Ministerstwo Edukacji i Narodowy Instytut Edukacji Młodzieży będą musiały najpierw dostosować państwowy program oświaty, a następnie program ramowy. W ten sposób dzieci tracą godzinę na inny przedmiot.

Szkoły będą musiały także zmodyfikować swoje programy nauczania, nad czym będą musiały zasiadać rady szkolne złożone z tysięcy pedagogów, rodziców i parlamentarzystów.

„Konieczne będzie wtedy ponowne odrabianie zadań domowych przez nauczycieli i przy średnio 12 klasach w szkole i podziale na grupy znalezienie nowego nauczyciela wychowania fizycznego na pełny etat 24 godziny na dobę”, obawia się SKÚ i przewiduje zwolnienie nauczycieli, których przedmioty zostaną zastąpione wychowaniem fizycznym.



Powiązany artykuł Posłowie zatwierdzili trzecią godzinę obowiązkowego wychowania fizycznego w szkołach podstawowych Kontynuuj czytanie

„Bo państwo ustala liczbę godzin tygodniowo normatywnych w klasie, choć teoretycznie szkoła mogłaby tę liczbę zwiększyć, ale na swój koszt, nawet jeśli państwo nie będzie wypłacać szkołom podwyżki” – tłumaczy. muszą omówić zmiany ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.

Od września br. uczniowie szkół podstawowych będą mieli obowiązkowe minimum trzy godziny wychowania fizycznego tygodniowo, a uczniowie szkół średnich dwie, zgodnie z przyjętą przez parlament nowelizacją ustawy o systemie oświaty.

Wyjątkiem są szkoły podstawowe z mniej niż pięcioma klasami, ponieważ istnieje zwiększone domniemanie, że nie mają one sali gimnastycznej. Ustawodawstwo zezwala szkołom na nauczanie wychowania fizycznego i sportu poza minimalnym zakresem, na przykład poprzez zwiększenie dostępnych godzin.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty wejdzie w życie 1 września 2023 r. Wniosek został złożony Radzie Narodowej Republiki Słowackiej przez grupę posłów z OĽaNO A Jesteśmy rodziną.

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *