Czechy zabronią przylotów i odlotów rosyjskich linii lotniczych z lotnisk krajowych. Polska zamknęła swoją przestrzeń powietrzną iROZHLAS

Czechy wprowadzą zakaz przylotów i odlotów wszystkich rosyjskich linii lotniczych z lotnisk krajowych od piątku o północy. Rząd czeski podjął działania we współpracy z Polską. Minister transportu Martin Kupka (ODS) powiedział prasie. Linie lotnicze Aeroflot i Rossiya Airlines latają obecnie z Pragi do Moskwy i Sankt Petersburga.
Praga

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


WrażenieSkopiuj adres URL
Skrócony adres

Blisko
Airbus A320 rosyjskiej firmy Aeroflot Zdjęcie: Régis Duvignau | Źródło: Reuters

Kupka poinformował w piątek, że resort od dwóch dni nie wydawał zezwoleń na nieregularne loty rosyjskich przewoźników. Przedłuży zakaz regularnych lotów od północy w piątek. Minister podkreślił również, że państwo koordynuje działania z Polską.

– Dotyczy to wszystkich rosyjskich przewoźników – podkreślił Kupka. Zgodnie z rozkładem lotów na praskim lotnisku CSA również lata do Rosji z Czech, ale zakaz nie powinien ich dotyczyć.


Rosja zakazała brytyjskim liniom lotniczym wchodzenia do swojej przestrzeni powietrznej

Przeczytaj artykuł


Minister przypomniał również, że sankcje Unii Europejskiej ograniczają również naprawę i obsługę samolotów rosyjskich przewoźników na terytorium Unii. „Oznacza to również wyraźny sygnał w zakresie bezpieczeństwa” – dodał.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w piątek, że kraj zamknie swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów należących do rosyjskich linii lotniczych. Warszawa podjęła ten krok w kontekście kryzysu na Ukrainie, przeciwko któremu Rosja rozpoczęła w czwartek rano operację wojskową.

Wielka Brytania w czwartek zakazała samolotom Aeroflotu lądowania na swoim terytorium ze skutkiem natychmiastowym. W odpowiedzi Moskwa zakazała brytyjskim liniom lotniczym wjazdu w rosyjską przestrzeń powietrzną. Zakaz dotyczy również lotów nad terytorium Rosji. Jednocześnie rosyjska przestrzeń powietrzna jest ważna dla połączeń lotniczych między Europą a Azją.

CTK

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


WrażenieSkopiuj adres URL
Skrócony adres

Blisko
Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.