Zakaz TikToka, apeluje Polska Rada ds. Cyfryzacji

Rekomendacja Polski opiera się na obawach, że chińskie firmy technologiczne, takie jak operator TikTok ByteDance, mogą wspierać chińskie władze i służby wywiadowcze w gromadzeniu ogromnych ilości danych na całym świecie, szczególnie do celów politycznych.

„Rada ds. Cyfryzacji pozytywnie ocenia wydany przez administrację publiczną nakaz usunięcia chińskiej aplikacji TikTok” – cytuje wypowiedź rady. Agencja Reuters.

Jednocześnie, podobnie jak w innych krajach Europy, zakaz powinien dotyczyć nie tylko telefonów służbowych, ale także urządzeń prywatnych wykorzystywanych w celach służbowych.

Nie tylko TikTok. Francja zakazała także urzędnikom korzystania z Instagrama i Netflixa

Oprogramowanie

Inne chińskie firmy również są na celowniku

Rada ds. Cyfryzacji zaleciła także audyt systemów krytycznych dla funkcjonowania państwa oraz sprawdzenie, czy korzystają z technologii od dostawców wysokiego ryzyka, takich jak chińskie Huawei, ZTE, OnePlus, Realme i Xiaomi. Firmy te są objęte analizą, ponieważ mogą udostępniać władzom chińskim poufne informacje.

Huawei próbował odpowiedzieć na raport Polskiej Rady ds. Cyfryzacji, wysyłając pisma do poszczególnych członków Rady, wzywając ich, aby nie naruszali dóbr osobistych Polaków, którymi według przedstawicieli chińskiej firmy grozili narzuceniem. Zakaz.

Jednocześnie Huawei zażądał od rady usunięcia informacji twierdzących, że firma wspiera chińskie władze i służby wywiadowcze w gromadzeniu informacji, a także informacji o ekspansji chińskich firm technologicznych w Polsce.

TikTok został zablokowany przez parlament Słowacji

Oprogramowanie

Coraz więcej zakazów

W związku z obawami, że TikTok może przekazywać informacje chińskiemu rządowi, władze w Ameryce Północnej i Europie zakazały używania tej aplikacji na służbowych telefonach komórkowych.

„Wydałem ostrzeżenie na podstawie kompleksowej analizy informacji o aplikacji TikTok, które otrzymaliśmy zarówno ze źródeł publicznych, jak i od naszych sojuszników” – powiedział dyrektor NÚKIB Lukáš Kintr.

Uważamy, że zakazy wynikają z nieporozumień i są motywowane szerszą geopolityką.

Rzecznik TikToka

„Ilość gromadzonych danych i ich przetwarzanie, w połączeniu z chińskim ustawodawstwem i rosnącą liczbą użytkowników w Czechach, nie dają nam innego wyboru, jak tylko uznać TikTok za zagrożenie dla bezpieczeństwa” – dodał.

Ostrzeżenie dotyczy także ogółu społeczeństwa.

„Ostrzeżenie nie rozróżnia użytkowników z sektora rządowego i prywatnego. Dla mnie decydujące jest to, czy zagrożenie ze strony konkretnego systemu może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie Republiki Czeskiej i bezpieczeństwo każdego z nas” – dodał Kintr.

ByteDance, firma stojąca za TikTokiem, wielokrotnie zaprzeczała wszelkim oskarżeniom. „Uważamy, że zakazy wynikają z nieporozumień i są motywowane szerszą geopolityką, w której TikTok i miliony naszych użytkowników nie odgrywają żadnej roli” – odpowiedział rzecznik TikTok.

Według doniesień TikTok rozważa oddzielenie się od spółki-matki ByteDance. Ze względu na ograniczenia

Oprogramowanie

Ida Richards

„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *