Wyrzutnie rakiet HIMARS dotrą do 500 km, Ukraińcy otrzymają obciętą wersję – Świat – Aktualności

HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) Wyrzutnie rakiet Salvet to nowoczesny następca tzw. wyrzutni rakietowych Katiusza, używanych przez sowiecką Armię Czerwoną podczas II wojny światowej.

Podobna broń – jak słynny BM-21 Grad – jest na uzbrojeniu armii rosyjskiej i ukraińskiej. Jednak w porównaniu z początkowo radzieckimi odmianami używanymi od lat 60., amerykański system jest dokładniejszy, a użyte pociski mogą mieć znacznie większy zasięg. Jednak według informacji agencji AFP, Ukraina otrzyma wersję pocisków o zasięgu do 80 km (z pociskiem precyzyjnym, który trafi w cele HIMARS do 500 km).

WIDEO: Wyrzutnia rakiet Himars w akcji na filmie wyprodukowanym przez Lockheed Martin.

Wojsko amerykańskie używa HIMARS od 2005 roku, standardowego wojskowego systemu montowanego na ciężarówce, który pojawił się jako lżejszy wariant gąsienicowej wyrzutni rakiet MLRS, którą Amerykanie stosowali w pierwszej połowie lat 80. napęd i prędkość, główna różnica między te dwa systemy polegają na tym, że HIMARS przenosi tylko połowę ładunku rakietowego w porównaniu do swojego poprzednika. W standardowej konfiguracji w kontenerze startowym znajduje się sześć pocisków, podczas gdy cięższy MLRS mieści dwanaście w dwóch kontenerach rakietowych. System kół jest znacznie lżejszy i może być transportowany również samolotami C-130 Hercules.

Czytaj więcej ONLINE: Biden obiecał Kijów lepszą broń. Moskwa widzi w tym ryzyko konfliktu rosyjsko-amerykańskiego

W porównaniu do BM-21 Grad, amerykański system wykorzystuje inny system ładowania, który jest znacznie szybszy i wygodniejszy dla operatora. Grady, który wystrzelił 40 sztuk pocisków kalibru 122 mm, musi być ręcznie przeładowany po wystrzeleniu, co trwa około dziesięciu minut (z wyjątkiem czechosłowackiej wersji RM-70 na podwoziu Tatra, która przenosi jedną salwę, ładowaną za pomocą układu hydraulicznego ). W przypadku HIMARS natomiast sześć pocisków 227 mm jest dostarczanych z fabryki w kontenerze transportowym i jednocześnie wystrzeliwanych. Zużyty pojemnik jest wymieniany na nowy w mniej niż pięć minut.

WIDEO: Rosyjska wyrzutnia rakietowa Grad na zdjęciach Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

HIMARS, który armia amerykańska rozmieściła w walkach w Afganistanie, Iraku czy Syrii, może używać kilku wersji pocisków, różniących się zasięgiem i celnością. Sześć podstawowych pocisków rakietowych ma zasięg około 30 kilometrów, ale są też warianty zdolne do rażenia celów odległych o 45 lub do 80 kilometrów. Operator może wystrzelić jedną, dwie, cztery lub wszystkie sześć pocisków. Pełna salwa może następnie zniszczyć setki metrów kwadratowych, dlatego istnieją wersje z precyzyjnym naprowadzaniem, które służą do atakowania ważnych celów. US Army posiada również kontenery dla HIMARS i MLRS przenoszące pojedynczy pocisk balistyczny o zasięgu 300 lub do 500 km.

Oprócz armii amerykańskiej, HIMARS jest uzbrojony także w Singapurze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jordanii i Rumunii. Polska jest nim bardzo zainteresowana i w 2018 roku podpisała kontrakt na dostawę dwóch tuzinów systemów, które miała otrzymać w przyszłym roku. Teraz znacznie zwiększyła swoje zamówienie, gdy polski minister obrony Mariusz Błaszczak poprosił stronę amerykańską o kolejne 500 takich wyrzutni. Gdyby polska armia naprawdę je dostała, stałaby się największym użytkownikiem tego systemu rakietowego na świecie.

WIDEO: Rosyjska ciężka wyrzutnia rakiet Uragan podczas walk na Ukrainie.

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *