Środki podkreślały dyskryminację grup zmarginalizowanych

Londyn/Bratysława, 31 maja (TASR) – Marginalizowane grupy, w tym osoby LGBTI+, osoby bezdomne i osoby świadczące usługi seksualne, zostały nieproporcjonalnie dotknięte środkami wprowadzonymi w ramach pandemii koronawirusa. Ograniczenia naraziły osoby z grup szczególnie wrażliwych na dalszą dyskryminację i łamanie praw człowieka, poinformowała we wtorek Amnesty International (AI). TASR został o tym poinformowany przez Natália Šmídová z AI Slovakia.

W oparciu o wyniki ankiety internetowej przeprowadzonej wśród 54 organizacji w 28 krajach, raport z badań AI dokumentuje konsekwencje nadmiernie represyjnego podejścia do egzekwowania przepisów w związku z pandemią.

Ponad dwie trzecie respondentów (69%) stwierdziło, że reakcje państwa na pandemię pogorszyły sytuację ludzi, z którymi pracują, którzy zostali kryminalni i zmarginalizowani przez przepisy i regulacje sprzed pandemii. Spośród nich 90% stwierdziło, że niektóre społeczności zostały nieproporcjonalnie dotknięte przez zastosowanie środków antypandemicznych. Oprócz innych środków represyjnych organizacje zgłaszały częste grzywny, aresztowania lub nakazy policji mające na celu uniemożliwienie osobom z tych społeczności przebywania w miejscach publicznych.

Na Słowacji, według AI, udokumentowano kilka przypadków, w których bezdomni zostali ostrzeżeni, że „nie respektuj środków antypandemicznych”. Według Amnesty, odnotowano nawet przypadki „cyniczne i absurdalne nakładanie grzywien na bezdomnych za złamanie godziny policyjnej”.

„Chociaż środki antypandemiczne różniły się w zależności od kraju, podejście rządów do radzenia sobie z pandemią zawiodło w kwestiach podobnych do dyskryminacji” powiedział dyrektor ds. badań Amnesty International, Rajat Khosla.

Zdecydowana większość respondentów (71%) stwierdziła, że ​​członkowie społeczności, w tym osoby świadczące usługi seksualne, osoby zażywające narkotyki, społeczności LGBTI+ i osoby, które szukały opieki aborcyjnej, zostały ukarane za naruszenie ograniczeń.

Według Amnesty International działania antypandemiczne miały również negatywny wpływ na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej. Kilka krajów, w tym Słowacja, Polska i Stany Zjednoczone, nadal tworzyło niepotrzebne bariery w dostępie do opieki aborcyjnej.

„Z doniesień mediów, a także z informacji profesjonalnych organizacji pozarządowych wynika, że ​​na Słowacji lekarze w niektórych placówkach służby zdrowia odmówili wykonania aborcji w okresie stosowania środków ograniczających w kontekście pandemii”, czytamy w komunikacie prasowym słowackiego oddziału AI.

Amnesty udokumentowała również szereg przypadków, w których nieformalne osiedla i obozy dla uchodźców były ściśle monitorowane i wykorzystywane przez organy ścigania przeciwko nielegalnym mieszkańcom.

AI zwróciła również uwagę na fakt, że w niektórych krajach władze wprowadziły dyskryminujące ukierunkowane obowiązkowe kwarantanny dla całych obszarów, na których żyją określone społeczności marginalizowane. Na przykład na Słowacji, w Bułgarii, na Cyprze, we Francji, Grecji, na Węgrzech i w Serbii obejmowały one obozowiska Romów, wioski i nieformalne osiedla, a także obozy dla uchodźców, pomimo braku dowodów na to, że społeczności te były zagrożone dla zdrowia publicznego. Amnestia.

Według Khosl, rządy nie powinny były polegać na środkach represyjnych, aby zrzucić całą odpowiedzialność i winę na jednostki. „Zamiast tego powinny skoncentrować się na ochronie praw człowieka wszystkich i zapewnieniu dostępu do powszechnej opieki zdrowotnej i podstawowych usług wsparcia również dla zmarginalizowanych społeczności”.on dodał.

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *