Wojna informacyjna niemal przeniosła się do Belize. Boi się, że wyłączą ją w nagłówkach, mówi ekspert

W ramach rosyjskiej inwazji na Ukrainę Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) uzyskało prawo do blokowania stron internetowych rozpowszechniających kłamstwa i mistyfikacje. Są to w większości portale dezinformacyjne, które „zgadzają się” z inwazją. NBU wykorzystał okazję i zablokował kilka stron w Internecie, w tym Główne Wiadomości, które prowadziły scenę.

Infovojna to także znany portal do publikowania niezweryfikowanych informacji i założeń. Jednak początkowo nie była to zablokowana witryna i wielu nie rozumiało, jak to możliwe. Start-up zasięgnął porady eksperta ds. ekstremizmu Daniela Mila.

„Oczywiście mogę sobie wyobrazić, że jeśli NSA lub inne siły bezpieczeństwa mają informacje, że strona w oczywisty sposób rozpowszechnia poważne dezinformacje, jak jest to obecnie zapisane w tym prawie, to NSA może przystąpić do ich zablokowania…”. Milo odpowiedział na pytanie, czy zobaczymy blokadę rachunku.

Przeprowadzają się do Belize

Po latach działalności w słowackim Internecie Infovojna zmieniła swoją domenę z .sk na .bz, której właścicielem jest państwo Belize. Jest to prawdopodobnie próba zapobieżenia ewentualnej blokadzie. Milo uważa, że ​​Infovojna stara się w ten sposób uniknąć zamknięcia NBU.

„Zdecydowanie tak, nie widzę innego powodu, aby po kilku latach istnienia zmienić domenę z .sk, czyli z domeny zarejestrowanej w przestrzeni domen słowackich na domenę zarejestrowaną w Belize. myślę, że chcą uniknąć ewentualnej blokady przez NBU. Wmawia się opinii publicznej, że mogą być następni po Raportach Ogólnych i Dzienniku Ogólnym”, poinformował Daniel Milo.

Jednocześnie jednak nie jest jasne, czy ten krok im pomoże, czy nie. NBU również włączony informuje Twoją witrynęten „wykonuje blokowanie szkodliwych treści lub szkodliwych działań w cyberprzestrzeni Republiki Słowackiej“. Co w zasadzie oznacza, że ​​jeśli jednostka znajduje się na liście bloków, nie ma znaczenia, w jakiej domenie się znajduje. Zostanie zablokowany w całej Słowacji

Promuje rosyjskie działania

Strony objęte blokadą rozpowszechniały także prorosyjską propagandę. Wojna informacyjna niewiele się od nich różni. Na swojej stronie publikuje artykuły o tytułach takich jak „Świat był od dziesięcioleci ostrzegany przed wywołaną przez NATO wojną na Ukrainie” Gdzie Reżim nazistowski na Ukrainie był przekonany, że dostaną go wszędzie. Naziści z Batalionu Azowskiego wpadają w panikę i wzywają pomocy. »

źródło: Info / zrzut ekranu

„Widzimy to na przykład w czasopiśmie ogólnym, które przejęło treść Fundacji Kultury Strategicznej, czyli Fundacji Kultury Strategicznej, która według raportów Departamentu Stanu USA jest prowadzona przez rosyjski wywiad zagraniczny SVR. mamy tutaj stronę internetową, która zawiera takie treści i dochodzimy do punktu, w którym zamierzamy ją zablokować, nie widzę powodu, aby jej nie blokować. I ta sama Ziemia i wiek.” Matej Spišák, szef portalu Infosecurity, powiedział Startitup.

Popieranie rosyjskich działań, oszukiwanie i przeinaczanie faktów było powodem blokowania stron internetowych, w tym Dziennika Ogólnego. Otwarcie sympatyzował z Putinem przed rozpoczęciem inwazji. Jednak portal ten dostał czerwone światło od NBU i nie znajdziemy go już w Internecie.

Portal Infovojna ma na swojej stronie ogłoszenie: „Prosimy o cierpliwość podczas ładowania stron. Witryna jest nadal atakowana. » Strona została zamknięta na kilka godzin w lutym po rzekomych atakach hakerów. W końcu jednak udało mu się ponownie połączyć go z Portalem Zem.

Źródło: NSA

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.