W Polsce otwarto nowy gazociąg łączący Norwegię z Danią

We wtorek w Polsce zainaugurowano nowy gazociąg, który będzie transportował norweski gaz przez Danię. Ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Europy po odcięciu przez Rosję dostaw gazu do Warszawy, odrzucając żądania Moskwy dotyczące płatności w rublach. TASR odebrał raport z AFP.

Gazociąg i polskie marzenie

Norweski minister energetyki Terje Aasland powiedział podczas uroczystości w zachodniej Polsce, że był to „ważny krok na ważnej drodze Europy do uniezależnienia się od rosyjskiej energii”.

Premier Danii Mette Frederiksen powiedziała, że ​​uruchomienie gazociągu „oznacza fundamentalny geopolityczny kamień milowy dla nas wszystkich”.

„Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wyeliminować energię jako narzędzie rosyjskiej potęgi” – powiedziała w Budnie, niedaleko portowego miasta Szczecina.

„Prezydent Rosji Władimir Putin używa rosyjskiej energii jako broni, by zdestabilizować Europę, by nas podzielić. Nie możemy pozwolić, by odniósł sukces” – powiedziała.

Prezydent RP Andrzej Duda nazwał rurociąg „polskim marzeniem”.

Zmniejszają swoją zależność

Gazociąg Baltic Pipe ma przepustowość 10 mld m sześc. rocznie i jest łącznikiem z gazociągiem Europipe II łączącym Norwegię i Niemcy.

Projekt Baltic Pipe był planowany od lat, ale kilkakrotnie przekładany. Budowa 900-kilometrowego częściowo zatopionego rurociągu ostatecznie rozpoczęła się w 2018 roku, ale prace zostały zawieszone w 2021 roku ze względów środowiskowych. Ale kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego duński państwowy Energinet powiedział, że prace zostały wznowione po tym, jak projekt otrzymał nowe pozwolenie środowiskowe.

Polski gazociąg PGNiG podał, że w 2023 r. gazociągiem ma przetransportować 6,5 mld m3 gazu, a w 2024 r. wolumen ten wzrośnie do 7,7 mld m3. Dostawy mają rozpocząć się już 1 października 2022 r.

Na początku tego miesiąca Polska zawarła umowę z norweskim gigantem energetycznym Equinor na dostawy 2,4 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie, co stanowi około 15% całkowitego zużycia w latach 2023-2033.

Polska była uzależniona od dostaw gazu z Rosji, która pokrywała około dwóch trzecich jej rocznego zużycia, ale zmniejsza swoją zależność i dywersyfikuje źródła, w tym import skroplonego gazu ziemnego (LNG).

W tym roku rosyjski gigant Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy do Polski po tym, jak PGNiG odmówiło zapłaty w rublach po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Po pytaniach dziennikarzy duński premier odniósł się także do wykrytych w tym tygodniu niewyjaśnionych wycieków z gazociągów Nord Stream 1 i 2 między Rosją a Niemcami.

„Bardzo niepokojące wydarzenia związane z wyciekami Nord Stream 1 i 2 podkreślają pilną potrzebę zwiększenia naszego bezpieczeństwa energetycznego w Europie” – powiedziała, zauważając w wywiadzie dla duńskich mediów, że „trudno sobie wyobrazić”, że te trzy wycieki były „przypadkowe”. „.


nie zaniedbuj

Baltic Pipe pomoże złagodzić obecny kryzys energetyczny


Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *