Ukraina złożyła pozwy przeciwko Słowacji, Węgrom i Polsce

Kraje przeciwstawiły się decyzji Komisji Europejskiej.

W poniedziałek (18 września) Ukraina ogłosiła, że ​​wszczęła postępowanie w Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko swoim trzem sąsiadom z UE – Węgrom, Polsce i Słowacji – w związku z odmową zniesienia embargo na import ukraińskich produktów rolnych. Informuje AFP.

Trzy kraje Europy Środkowej ogłosiły te zakazy, aby chronić swoich rolników po tym, jak Komisja Europejska odmówiła w ubiegły piątek (15 września) przedłużenia środków na cztery ukraińskie produkty rolne, które przyjęła w tym roku w porozumieniu z państwami członkowskimi UE sąsiadującymi z Ukrainą.

W związku z decyzją sąsiadów Kijów zapowiedział podjęcie kroków prawnych. Zakazy importu doprowadziły do ​​nieprzyjemnego rozłamu dyplomatycznego z Polską, która jest najwierniejszym sojusznikiem Kijowa w walce z Rosją.

Jednak pierwsza wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko wyjaśniła w swoim poniedziałkowym oświadczeniu, że „dla Kijowa jest niezwykle ważne udowodnienie, że państwa członkowskie nie mogą zakazać importu ukraińskich produktów”. „Dlatego podejmujemy przeciwko nim kroki prawne” – dodała Svyrydenková.

Jednocześnie minister w imieniu Ukrainy wyraził nadzieję, że trio państw Europy Środkowej zniesie swoje ograniczenia i że „nie będziemy musieli długo rozstrzygać tej sprawy w sądzie”.

Straty ukraińskich eksporterów

Przypomniała, że ​​ukraińscy eksporterzy „w dalszym ciągu ponoszą znaczne straty” z powodu przestojów, dodatkowych kosztów i niemożności wywiązania się z umów za granicą.

Ministerstwo Gospodarki dodało, że Ukraina „postrzega tę sytuację jako naruszenie zobowiązań międzynarodowych ze strony trzech krajów UE”. Ukraina uważa także, że jednostronne działania państw członkowskich UE w sferze handlowej są niedopuszczalne. Oraz „wszystkie kraje członkowskie bloku muszą koordynować i harmonizować swoją politykę handlową, ponieważ należy to do wyłącznych kompetencji UE”.

Rosyjska inwazja na Ukrainę znacząco zakłóciła ukraiński eksport zboża przez Morze Czarne. W efekcie UE stała się głównym szlakiem tranzytowym i głównym kierunkiem eksportu ukraińskiego zboża.

Węgry, Polska i Słowacja przeciwstawiły się decyzji Komisji Europejskiej o zniesieniu ograniczeń na ukraińskie zboże i rozszerzyły swoje zakazy.

Kwestia ta jest szczególnie drażliwa w Polsce, gdzie wybory odbywają się w październiku. Obecny prawicowo-populistyczny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) cieszy się silnym poparciem właśnie w regionach rolniczych.

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *