Świetne porównanie cen polskich i czeskich. Zobacz ile możesz zaoszczędzić

Polska przeżywa obecnie ciężką inwazję Czechów. Samorząd zniósł podatek VAT na podstawowe artykuły spożywcze, a także obniżył VAT na paliwo. W ten sposób ceny gwałtownie spadły. Dlatego redaktor naczelny TN.cz wyjechał również za granicę, aby dowiedzieć się, jak korzystne są zakupy w sąsiednim państwie.

Od 1 lutego polski rząd zniósł na sześć miesięcy podatek VAT na podstawowe artykuły spożywcze i obniżył VAT na paliwo o 15%. Kraj stara się w ten sposób łagodzić skutki rosnącej inflacji. „Celem jest pozostawienie jak największej ilości pieniędzy w portfelach Polaków” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Ze względu na spadające ceny i osłabienie złotego w stosunku do korony, kraj ten stał się „rajem” dla Czechów, którzy szturmują swoje sklepy i stacje benzynowe.

Redaktor naczelny TN.cz również wybrał się na zakupy do sąsiedniego kraju. I że wyjazd za granicę naprawdę się opłacił. Za zakup w Polsce zapłaciła o 400 koron mniej niż za te same rzeczy w Czechach.

Szczególnie lubią to ludzie, którzy mieszkają w pobliżu polskiej granicy. „Kiedyś chodziliśmy na zakupy w Polsce. Mięso było wygodne. Ale teraz możesz zaoszczędzić dużo więcej pieniędzy robiąc zakupy w sklepie” – powiedziała mieszkanka Karwiny.

Porównanie cen:

Dla Czechów bardzo korzystne jest również kupowanie paliwa, gdzie benzynę i olej napędowy w Polsce można kupić na stacjach benzynowych za mniej niż 30 koron za litr, co w Czechach jest niemożliwe.

Jednak administracja celna już ostrzegała przed transportem paliwa z sąsiedniego kraju. Możliwy jest przewóz maksymalnie 20 litrów przez granice bez dokumentów podatkowych. „Na przykład na dokumencie sprzedaży obowiązkowe są następujące informacje: nazwa sprzedawcy, nazwa kupującego, ilość sprzedanego paliwa, kwota akcyzy, data wystawienia i numer dokumentu sprzedaży” – wyjaśnił celnik. Hana Prudicova.

Dlatego celnicy od kilku dni przeprowadzają kontrole ruchu. W ten sposób mogą przejąć nie tylko paliwo, ale także samochód. Możesz przeczytać więcej w tym artykule na TN.cz.

W Czechach dopłacamy prawie za wszystko. Dowiedz się więcej w następującym raporcie:

TN.cz

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.