Rusza w Polsce DVB-T2 z telewizją HD i DTV

U naszych północnych sąsiadów rozpoczyna się stopniowe przejście na drugą generację nadawania naziemnego DVB-T2. Gospodarstwa domowe mogą dostroić się do programów testowych z maksymalnie dwóch nowych sieci nadawczych, które zawierają programy HD z telewizji publicznej i komercyjnej telewizji cyfrowej.

Najbardziej zaawansowana w ekspansji nadawania DVB-T2 jest publiczna TVP (Telewizja Polska), która w sobotę 1 maja 2021 r. uruchomiła test nowej platformy nadawczej. Od momentu uruchomienia multipleks TVP DVB-T2 dostępny dla około 90% ludności Polski. Multipleks rozprowadzany jest od 49 nadajników w całej Polsce. Ogólnopolski test dystrybucji DVB-T2 był kontynuacją poprzedniej operacji testowej z wieloma nadajnikami.

ZŻG oferuje w swoim multipleksie DVB-T2 łącznie 5 programów w rozdzielczości HD, których do tej pory nie mogli odbierać widzowie naziemni – TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD, TVP Polonia HD i TVP Rozrywka. Podczas przełożonych mistrzostw piłkarskich Euro 2020 widzowie będą mogli również oglądać stację TVP 4K (program TVP w rozdzielczości Ultra HD).

nadawca komercyjny telewizja prowadzi własny testowy multipleks naziemny DVB-T2. TVN umieścił również w tej sieci na wyłączność programy wysokiej rozdzielczości – w szczególności Metro HD, TTV HD, TVN HD, TVN7 HD i TVN Fabula HD. DVB-T2 mux DTV jest obecnie nadawany tylko z pięciu nadajników, co poważnie ogranicza dostępność programów dla gospodarstw domowych z TV.

Emisja próbna w DVB-T2 / HEVC do 31 maja ubiegłego roku była również obsługiwana przez konkurencyjną firmę Cyfrowy Polsat. Multipleks Polsatu obsahoval stanice Polsat News HD i Polsat Film HD. Vysílání bylo šířeno ze 4 vysílačů Gdańsk / Chwaszczyno, Poznań / Śrem, Katowice / Kosztowy i Warszawa / PKiN.

Na polskim rynku funkcjonują obecnie cztery systemy krajowe DVB-T sieci z programami FTA – multipleks 1, multipleks 2, multipleks 3 (wszystkie pasma UHF) i multipleks 8 (pasmo VHF). Stacje nadają w rozdzielczości MPEG-4/SD lub MPEG-4/HD. Nowe testowe sieci DVB-T2 wykorzystują zaawansowany kodek HEVC (H.265) – ten sam, który został wybrany dla DVB-T2 w Czechach.

Polska przejdzie na DVB-T2 w połowie 2022 r. Widzowie muszą kupić albo nowszy telewizor obsługujący standard DVB-T2 i kodek HEVC, albo dekoder.

▲ Mapa nr 1 – zasięg testowy multipleksu DVB-T2 TVP (mapa: Emitel)

zdjęcie

▲ Tabela nr 1 – Lista częstotliwości multipleksów DVB-T2 TVP (linie w kolorze niebieskim) i DTV (linie w kolorze zielonym) (tabela: satkurier.pl)






Tłumaczenie polskich słów w tabeli:
obiekt nadawczy – stacja nadawcza
częstotliwość – częstotliwość
charakterystyka dookolna – charakterystyka dookólna
kierunkowa – kierunkowa

Źródło: satkurier.pl

pismo

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *