W Polsce aborcje będą legalne, jeśli istnieje zagrożenie dla zdrowia i życia

Warszawa, 7 listopada (TASR) – W niedzielę Ministerstwo Zdrowia wydało lekarzom instrukcje potwierdzające, że aborcja jest legalna, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie kobiety – poinformowała agencja AP.

Ministerstwo ostrzegło, że przerwanie ciąży jest legalne, jeśli istnieje zagrożenie dla zdrowia – a nawet życia kobiety. Według resortu lekarze nie powinni bać się „podejmowania decyzji” w oparciu o swoje doświadczenie i dostępną wiedzę medyczną.

Dokument wystawił lekarz położniczy w odpowiedzi na śmierć kobiety w ciąży, której odmówiono aborcji.

Kobieta była w 22. tygodniu ciąży, kiedy we wrześniu została przyjęta do szpitala w Pszczynie z powodu wyczerpania płynu owodniowego. Według lokalnych mediów, po spuszczeniu płynu owodniowego lekarze postanowili poczekać na śmierć płodu, zamiast przeprowadzać na kobiecie zabieg aborcji. Płód w ciele kobiety ostatecznie zginął, a kobieta zmarła z powodu wstrząsu septycznego wkrótce potem.

Lekarze zostali zawieszeni w praktykach, a prokuratura wszczęła śledztwo – pisze AP.

Setki protestujących wyszło na ulice kilku Polaków w zeszłym tygodniu, którzy za przyczynę śmierci kobiety obwiniają surowe polskie prawo aborcyjne.

W październiku zeszłego roku polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcje spowodowane nieodwracalnymi wadami rozwojowymi płodu, które obejmują szeroki zakres urazów, od zespołu Downa po choroby zagrażające życiu, są niezgodne z konstytucją.

Polskie przepisy dotyczące aborcji były wcześniej jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie i dopuszczały aborcję jedynie w przypadku gwałtu, zagrażającego życiu matki lub poważnego uszkodzenia płodu, przypomina AP.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.