Przed Polską toczą się dalsze postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Powodem jest kontrowersyjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego – EURACTIV.cz

Komisja Europejska wszczęła dziś postępowanie przeciwko Polsce w sprawie orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego z października kwestionującego pierwszeństwo prawa UE. Tym samym, zdaniem władzy wykonawczej UE, Polska narusza zasady prawa unijnego, a także wiążący charakter orzeczeń sądów unijnych wobec wszystkich państw członkowskich. Komisja ogłosiła to w prasie raport. Premier Polski Mateusz Morawiecki odrzucił krytykę Brukseli. Warszawa przekonuje, że polski sąd tylko broni suwerenności konstytucji kraju.

Na początku października polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre artykuły traktatów UE są sprzeczne z polską konstytucją. Zdaniem sędziów przystąpienie Polski do UE i podpisanie traktatów unijnych nie przeniosło na Unię kontroli nad polskim porządkiem prawnym. Szef Urzędu Wykonawczego UE Ursula von der Leyenova następnie odpowiedział, stwierdzając, że Bruksela zapewni przestrzeganie prawa UE.

Komisja stwierdziła dziś, że polski wyrok naruszył ogólne zasady autonomii, nadrzędności, skuteczności i jednolitego stosowania prawa unijnego. Zdaniem Komisji, polski Trybunał Konstytucyjny łamie również postanowienia traktatu UE gwarantujące prawo do ochrony prawnej. „Komisja ma poważne wątpliwości co do niezależności i bezstronności Trybunału Konstytucyjnego” – dodał.

Premier RP Mateusz Morawiecki w odpowiedzi na decyzję komisji ponownie zaprzeczył, jakoby sąd był upolityczniony. – To zamach na polską konstytucję i suwerenność – powiedział na Twitterze polski wiceminister sprawiedliwości. Sebastian Kaleta.

Komisja wszczęła już lub wszczyna z Polską szereg postępowań dotyczących przepisów związanych z reformą polskiego sądownictwa, które Bruksela uważa za zagrożenie dla niezawisłości sądownictwa. Jeśli Polska nie zastosuje się do zarzutów, KE będzie miała możliwość skierowania sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Jednak kraj ten nie stosuje się do wszystkich swoich wstępnych środków lub wyroków skazujących wobec Polski. Z tego powodu na Warszawę nałożono karę za nieprzestrzeganie przepisów, której nadal odmawia. Jednak Komisja może je wdrożyć, zawieszając wypłatę środków unijnych.

„Chciałbym, aby polski rząd gruntownie przeanalizował swoje stanowisko w sprawie rozwiązywania sporów dotyczących praworządności, abyśmy w 2022 roku znaleźli sposób na dialog” – powiedział dziś wiceprzewodniczący Komisji. Věra Jourová.

Według niego, Bruksela bardziej prowadzi dialog niż środki przymusu. Jeśli jednak Warszawa nie odpowie na zarzuty ograniczenia niezawisłości sądownictwa w pierwszych miesiącach roku, Komisja jest gotowa do wykorzystania Nowa zasada i zmniejszyć przepływ pieniędzy UE.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *