Prezydent RP poprosi o zniesienie izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Zdaniem Komisji Europejskiej polski system dyscyplinarny w sądownictwie jest niezgodny z prawem UE.

WARSZAWA. Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział w czwartek, że chce złożyć wniosek o zniesienie kontrowersyjnej izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, o którą Polska od dawna toczy spór z Unią Europejską. TASR zaczerpnął te informacje z PAP i AFP.

„Proponuję zlikwidowanie izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, aby jej sędziowie mogli zostać przeniesieni do innych izb lub przejść na emeryturę” – powiedział Duda. Dodał, że tę krytykowaną izbę należy zastąpić innym organem o nazwie „Izba Odpowiedzialności Zawodowej” z 11 sędziami.


Powiązany artykuł Fiala i Morawiecki podpisali umowę na eksploatację kopalni Turów Czytać

Duda wyraził nadzieję, że ten krok, który nie został jeszcze zatwierdzony przez parlament, zakończy spór z Brukselą, która obawia się ograniczenia niezależności polskiego sądownictwa.

„Propozycja ta powinna być dla polskiego rządu narzędziem do zakończenia sporu z Komisją Europejską (KE) i odblokowania krajowego planu naprawy Polski” – powiedział. KE nie zatwierdziła jeszcze planu naprawczego dla Polski, który dawałby jej kompetencje w wysokości 58,1 mld euro w związku ze sporem o polski wymiar sprawiedliwości.

Komisja Europejska wielokrotnie wyrażała zaniepokojenie niezgodnością polskiego sądowniczego systemu dyscyplinarnego z prawem UE. Według niej izba dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma zbyt duże wpływy polityczne i nie przestrzega zasad demokratycznych.

Partia Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w polskim rządzie przekonywała, że ​​utworzenie izby i dalsze reformy sądownictwa są konieczne, aby wykorzenić z sądownictwa korupcję i resztki komunizmu.

W związku z tym Komisja Europejska zwróciła się w październiku 2019 r. do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. W październiku zeszłego roku orzekł, że Polska musi płacić milion euro dziennie za nieprzestrzeganie nakazu z lipca 2021 r. o natychmiastowym zniesieniu izba dyscyplinarna.

Warszawa odmówiła zapłaty tych kar. W styczniu Komisja wysłała do Polski pierwszy nabór środków na okres od 3 listopada 2021 r. do 10 stycznia 2022 r. na kwotę ok. 70 mln euro, na które Warszawa ma 45 dni.

Jednak czwartkowa propozycja Dudy została skrytykowana. Laurent Pech, profesor prawa europejskiego na Middlesex University w Londynie, powiedział Twiterowi, że była to po prostu „próba zebrania funduszy europejskich poprzez oszukańczą próbę zmiany nazwy (izby)”.

Polska

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *