Większość amerykańskich żołnierzy ma przybyć do Polski w poniedziałek – Świat – Aktualności

Trzy amerykańskie samoloty wojskowe C-17A Globemaster III z członkami 82. Dywizji Powietrznodesantowej Armii USA wylądowały w poniedziałek na lotnisku w pobliżu Rzeszowa.
07.02.2022 14:10, aktualizacja: 21:15Zdjęcie: ,

Samolot US Air Force (w tle) ląduje na lotnisku Rzeszów-Jasionka w południowo-wschodniej Polsce 6 lutego 2022 r. po przylocie z Fort Bragg.
Jak podaje Interfax, samoloty wystartowały z Fort Bragg w amerykańskim stanie Karolina Północna i wylądowały na lotnisku Rzeszów-Jasionka, położonym około 90 kilometrów od granicy Polski z Ukrainą.

Zgodnie z decyzją Waszyngtonu w Polsce zostanie rozmieszczonych łącznie 1700 amerykańskich spadochroniarzy. Jak dotąd, według dostępnych raportów, co najmniej 350 z nich trafiło do Polski.

Donahue już przybył

Przyloty samolotów z wojskami amerykańskimi na lotniska na granicy Polski z Ukrainą odnotowywane są od końca ubiegłego tygodnia. W weekend Reuters poinformował, że wojsko USA potwierdziło, że dowódca elitarnej 82. Dywizji Powietrznodesantowej, generał Christopher Donahue, już przybył do Polski.

W oświadczeniu wydanym 2 lutego Pentagon zapowiedział tymczasowe zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich w Europie w celu wzmocnienia wschodniego skrzydła NATO w związku z koncentracją wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą. Określił, że 1700 żołnierzy pojedzie do Polski, 300 do Niemiec i około tysiąca z Niemiec do Rumunii.

Jens Stoltenberg Czytaj więcej Bardziej stabilne wojska na wschodzie? Stoltenberg nie wykluczył również Słowacji.

Serwis TVN24.pl przypomniał, że 8500 żołnierzy w Stanach Zjednoczonych było w ostatnich tygodniach w stanie wysokiej gotowości do rozmieszczenia w Europie.

Zachód oskarża Rosję o przygotowanie ewentualnej inwazji na Ukrainę, w pobliżu której Moskwa zgromadziła ponad 100 tysięcy żołnierzy.

Moskwa zaprzecza planom inwazji na Ukrainę, mówiąc, że chce jedynie zapewnić sobie bezpieczeństwo, i obwinia sojusz NATO za swoje agresywne zachowanie.

Wielka Brytania wyśle ​​do Polski kolejnych 350 żołnierzy

Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace zapowiedział, że Wielka Brytania wyśle ​​do Polski 350 dodatkowych żołnierzy. Dołączy do kontyngentu 100 brytyjskich żołnierzy wysłanych tam w zeszłym roku z Londynu, aby pomóc Polsce uporać się z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią, donosi Reuters.

Według Wallace’a Wielka Brytania chce pokazać, że potrafi współpracować z Warszawą i wysłać wyraźny sygnał, że „Brytania i Polska stoją obok siebie”. Wallace powiedział to podczas wspólnej konferencji prasowej z polskim ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem, która odbyła się w Londynie po spotkaniu pary.

Agencja AFP donosi, że wojska brytyjskie wzmocnią wschodnie skrzydło NATO przed możliwą rosyjską agresją.

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia były narażone w zeszłym roku na bezprecedensowy napływ tysięcy migrantów próbujących przedostać się do UE przez Białoruś. Według nich napływ migrantów został celowo zorganizowany przez białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę w celu zdestabilizowania UE w odwecie za sankcje. Kryzys migracyjny na wschodnich granicach Eurobloku spowodował śmierć co najmniej 12 osób.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.