Polski rząd przyjął projekt ustawy o pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy

Heger negocjował z Macrono w sprawie zabezpieczenia paliwa jądrowego. Omówili także wzmocnienie więzi w ramach UE i ambicje integracyjne Ukrainy. Heger wykorzystał szczyt na cztery spotkania dwustronne z przywódcami państw członkowskich. Kontynuuj czytanie

We wtorek rano Eduard Heger spotkał się z prezydentem Francji, a następnie premierami Belgii i Luksemburga Alexandrem De Cromem i Xavierem Betelem, z którymi rozmawiał głównie na tematy szczytu.

Negocjacje z Emmanuelem Macrono, którego kraj sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE, stały się przedmiotem kilku pytań. Najważniejsza była energia jądrowa, ponieważ Francja, podobnie jak Słowacja, ma wysoki udział energii jądrowej w krajowym miksie energetycznym.

– Dyskutowaliśmy, w jaki sposób mogą nam pomóc w zabezpieczeniu alternatywnego paliwa jądrowego – wyjaśnił premier, odnosząc się do aktualnej zależności od dostaw rosyjskiego paliwa jądrowego. Przypomniał, że np. negocjacje między Francją a Polską w sprawie dostaw alternatywnego paliwa jądrowego są bardzo zaawansowane.

„Ponieważ wiemy, że w Europie Środkowej jest kilka krajów, które korzystają z rosyjskiego paliwa jądrowego, współpracujemy z nimi i teraz od nas zależy rozwinięcie tej współpracy na poziomie technicznym i bycie jedną jednostką” – powiedział Heger.

„bieg długodystansowy”.

Heger podkreślił, że wiele jego rozmów z Macronem dotyczyło wizji silnej i bezpiecznej Europy. Macron bardziej szczegółowo przedstawił swoją wizję europejskiej wspólnoty politycznej, którą upublicznił zaledwie kilka tygodni temu.

„Podkreśliłem tutaj znaczenie dla naszego regionu i naszego kraju posiadania stabilnego i dostatniego sąsiada, jakim powinna być Ukraina. Aby to osiągnąć, Ukraina musi mieć jasną europejską perspektywę” – powiedział Heger.

Powiedział, że on i Macronome zgodzili się, że te dwie koncepcje – europejska wspólnota polityczna i ukraińskie ambicje integracyjne – mogą działać ramię w ramię, a nawet tworzyć synergie potrzebne do postępu.Ukraina jest prawdziwie bezpiecznym i dostatnim państwem. (TASR)

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.