Polska obchodzi Święto Niepodległości, a do Warszawy przybyli nacjonaliści

Warszawa, 11 listopada (TASR) – Polska obchodzi w czwartek Narodowe Święto Niepodległości. Główne wydarzenie w Warszawie zwane Marszem Niepodległości rozpoczęło się o godzinie 13:00. Trasa tego marszu, który po raz pierwszy odbył się w 2009 roku, wiedzie przez centrum Warszawy – od ronda rzymskiego Dmowskiego przez Wisłę do Stadionu Narodowego. Według agencji AP to stosunkowo niewielkie wydarzenie stopniowo przekształciło się w spotkanie skrajnie prawicowych członków z całej Polski.

Jak przypomina portal Onet.pl, początkowo marsz niepodległości miał być nielegalny, ale w ostatniej chwili został ogłoszony państwową ceremonią za aprobatą rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Tłum zebrał się w centrum stolicy i tuż przed 14.00 skierował się na Stadion Narodowy. Lokalne media doniosły, że w tłumie było wiele rodzin z dziećmi, ale także ultranacjonalistycznych radykałów z ruchu ONR i zwolenników skrajnie prawicowej włoskiej Forza Nuova (FN). Policja potwierdziła, że ​​niektórzy z uczestników spalili niemiecką flagę, a inni zrobili zdjęcia byłemu premierowi Polski Donaldowi Tuskowi. Organizator wydarzenia na portalu społecznościowym Twitter napisał, że maszerowało 150 000 osób.

Jednak Marsz Niepodległości to nie jedyny czwartek w stolicy. Swoją imprezę zorganizowała również Koalicja Antyfaszystowska. Organizatorzy zaprosili obywateli na „uliczną imprezę” pod hasłem „Za naszą i waszą wolność”. Według organizatorów trasa nie powinna przecinać Marszu Niepodległości.

Agencja PAP przypomniała, że ​​w czwartek warszawiacy muszą być przygotowani na poważne utrudnienia w ruchu w centrum miasta.

Tymczasem w pałacu prezydenckim odbyła się uroczystość, podczas której 17 osób odebrało odznaczenia państwowe. W swoim przemówieniu do laureatów Prezydent Andrzej Duda podziękował laureatom za ich wysiłki na rzecz dobrej reputacji w Polsce.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.