Kanada pomściła ubiegłoroczną ostateczną porażkę z Finami. Jest w półfinale po raz siódmy z rzędu – MŚ 2023 – Hokej

Hokeiści z Kanady po raz siódmy z rzędu awansują do półfinału mistrzostw świata w hokeju na lodzie. Zasłużyli na miejsce po ćwierćfinałowym zwycięstwie nad rodzimą Finlandią 4:1.

,

25.05.2023 21:37, aktualizacja: 21:48

Radość kanadyjskich hokeistów po jednej z bramek w bramce Finlandii.

Gospodarze żegnają się z turniejem, po raz pierwszy od 2018 roku nie zagrają w czołowej czwórce mistrzostw świata. W powtórce trzech ostatnich meczów finałowych obie drużyny stworzyły sobie mnóstwo okazji, ale Kanadyjczycy popełnili mniej błędów w obronie i w końcówce były znacznie skuteczniejsze.

Inny program
półfinały mistrzostw świata
sobota 27 maja
13:20 Kanada – Łotwa
17:20 Stany Zjednoczone – Niemcy

Finowie pomścili tym samym ostatnią porażkę z zeszłego roku na tej samej arenie (3:4 pp). Zakwalifikowali się do półfinału mistrzostw świata po raz ósmy z rzędu.

ćwierćfinały mistrzostw świata
Kanada – Finlandia 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Cele: 8. Quinn (Crouse), 31. Blais (Voisins, Barron), 43. Carcone (Weegar, Middleton), 58. Toffoli – 57. Hartikainen (Rantanen, Lehtonen). Sędziowie: Holm (Szwecja), Hribik (CZ) – Briganti (USA), Hynek (CZ), odesłanie: 4:1 na 2 min., pokonani i osłabieni: 0:0, 11 529 widzów.
Kanada: Montembeault – Weegar, Middleton, Bear, Hunt, Myers, Joseph, Barron – Fantilli, Glass, Lucic – Quinn, Laughton, Crouse – Blais, Krebs, Sąsiedzi – Toffoli, McBain, Carcone
Finlandia: Larmi – Ohtamaa, Lehtonen, Koivisto, Määttä, Pokka, Seppälä, Matinpalo, Friman – Rantanen, Manninen, Hartikainen – Kapanen, Suomela, Kakko – Armia, Lammikko, Pesonen – Anttila, Björninen, Oksanen

Mecz rozpoczął się w zawrotnym tempie. Finowie chcieli przejąć kontrolę i atakowali na bramkę, ale wpadli na ciasny blok defensywny rywala. Groźniej zagrozili Kanadyjczycy, Larmi złapał Sąsiadów, ale w 7. minucie Quinn przebił prawą stroną, udaremnił Ohtamaau i strzałem pod betonem udaremnił fińskiego bramkarza.

Od razu mogło być 2:0 po backhandie Weegara, tym razem Larmi uderzył. Mieszkańcy północy nie wiedzieli, jak się bronić nawet w grach o władzę, w których przegapili moment zaskoczenia. Wtedy ich największa gwiazda poprowadziła atak, Rantanen dwa razy miał spore szanse, za każdym razem zderzył się z Montembeault, który również zatrzymał Hartikainena.

779176098 Ucz się więcej Historyczny dzień dla Łotwy, Ryga stoi. Drużyna gospodarzy po raz pierwszy zagra o medale

„Suomi” zwiększał presję, czasami całkowicie blokując Kanadyjczyków w swojej strefie. W trakcie natarcia zostali jednak w tyle iw połowie meczu Blais się rozłączył – 2:0. Jednak kanadyjscy obrońcy też się wahali, najpierw do uciekinierów weszli Kakko, a potem Kapanen, obaj ostatecznie przegrali.

Mogli żałować niewykorzystanych okazji, bo w 43. minucie Kanadyjczycy pokonali gospodarzy i odsłonięty Carcone pokonał padającego Larmiego – 3:0. Finowie nie otrząsnęli się po tym nokaucie. W trzeciej tercji momentami sprawiali wrażenie zagubionych.

Mistrzostwa Świata w hokeju na Łotwie Ucz się więcej Kaci słowackich nadziei wypadli z gry, Niemcy w sensacyjny sposób pokonali Szwajcarów

W końcówce, dzięki grze w przewadze bez bramkarza, udało im się zredukować wynik dzięki empatycznemu Hartikainenowi, ale ostatni śmiał się Toffoli, który trafił do pustej bramki iw finale 4:1 dla Kanadyjczyków.

aktorzy głosowi (źródło: ČT Sport, TSN, IIHF):
Tyler Toffoli, kapitan i strzelec czwartego gola Kanady: „Trzymaliśmy się naszego planu. Wiedzieliśmy, że w holu będzie hałas, że będzie fajnie. Przygotowaliśmy się na to i cieszyliśmy się tymi 60 minutami. Oczywiście graliśmy dobrze, chłopaki to przyjęli. Trzymamy się razem jako zespół, poprawiamy się każdego dnia i walczymy o siebie nawzajem. Nasz bramkarz niesamowicie dogania, nawet teraz nas zatrzymał. Dziś wieczorem będziemy się tym cieszyć, a potem zaczniemy przygotowania do meczu półfinałowego”.
Sam Montembeault, bramkarz Kanady: – Zagraliśmy bardzo dobrze. Stopniowo rozwijamy się jako zespół, poprawiamy się od początku turnieju. Wiedzieliśmy, że z Finami będzie wyrównany mecz, ważny był trzeci gol, potem ciężar spadł na naszych ramiona. W trzeciej tercji chłopcy zagrali bardzo dobrze, dobrze operowali krążkiem. Już nie możemy się doczekać półfinałów.
Sakari Manninen, napastnik z Finlandii: „W zeszłym roku był rok, teraz mamy zupełnie inne uczucia. Chcieliśmy wygrać, ale to nie był nasz dzień. Kanadyjczycy byli bardziej skuteczni, dobrze bronili i mieli świetnego bramkarza „Zasłużyli na zwycięstwo. Niestety tak się nie stało. się zdarzyć. W tym roku nam to nie wychodzi”.
Marko Anttila, kapitan Finlandii: „To był jakościowy mecz. Kanadyjczycy byli bardziej skuteczni, wiedzieli, jak wykorzystać swoje okazje. Daliśmy im kilka szans, a oni go ukarali. Ogólnie był to dość wyrównany pojedynek, ale Kanada była lepsza w końcowej rozgrywce. ”
Teemu Hartikainen, który strzelił jedynego gola dla Finlandii: – Przegrana w ćwierćfinale boli, to dla nas trudne. Kanadyjski bramkarz stanął na głowie, mieliśmy dobre okazje, ale on bardzo dobrze obronił. Gdybyśmy w drugiej tercji strzelili jedną czy dwie bramki, nabraliśmy pewności w kontrolowaniu gry. Kiedy Kanadyjczycy strzelili trzeciego gola na początku ostatniej tercji, było nam już ciężko.

HOKEJ: Słowacja - Austria Zwracamy uwagę Kiedy grają Słowacy? Pełny program World Hockey 2023