Gotował lider polskiej partii rządzącej J. Kaczyński. Według niego Niemcy chcą uczynić z UE czwarte imperium

Polska jest uwikłana w przedłużający się spór z UE, zwłaszcza o reformy sądownictwa.

Lider rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosław Kaczyński powiedział w piątek, że Niemcy próbują przekształcić Unię Europejską w federalną „Niemiecką Czwartą Rzeszę”. Donosi agencja informacyjna AFP.

Powiedział to Kaczyński w rozmowie ze skrajnie prawicową Gazetą Polską Codziennie (GPC), dodając, że niektóre kraje „nie są entuzjastycznie nastawione do budowy czwartego imperium niemieckiego na bazie UE”.

– Gdybyśmy my Polacy przyjęli tego rodzaju nowoczesne podporządkowanie, bylibyśmy zdegradowani na różne sposoby – powiedział Kaczyński, który jest także wicepremierem Polski. Dodał, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) jest wykorzystywany jako „narzędzie” dla idei federalistycznych.

Polska jest uwikłana w przewlekły spór z UE, m.in. o reformy sądownictwa, które PiS prowadzi od 2015 roku.

Unia Europejska powiedziała w ostatnim obrocie wydarzeń w tym tygodniu, że podejmuje działania prawne przeciwko Polsce za ignorowanie prawa UE i podważanie niezależności sądownictwa. Warszawa z kolei oskarża Brukselę o „centralizm biurokratyczny”.

Podczas niedawnej wizyty w Polsce nowego kanclerza Olafa Scholza, polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że poparcie obecnego rządu niemieckiego dla europejskiego federalizmu jest „akcją utopijną, a przez to niebezpieczną”, pisze AFP.

WARSZAWA / TASR

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.