Czescy i polscy szefowie sportu zgadzają się na sankcje wobec Rosji i wsparcie dla Ukraińców

Czesi i Polacy na szczeblu rządowym zaraz po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę opowiedzieli się za całkowitym wykluczeniem rosyjskich sportowców. „Dziękuję bardzo za wsparcie, jakie otrzymałem od ministra edukacji (Petra) Gazdíka i prezydenta Neussera w czasie, gdy walczyliśmy o wykluczenie rosyjskich sportowców” – powiedział Bortniczuk. Przypomniał, że to Polacy, a po nich Szwecja i Czechy, odmówili rywalizacji z reprezentacją Rosji w eliminacjach za udział w mundialu. – Myślę, że miało to duży wpływ na późniejsze decyzje FIFA, UEFA i innych federacji sportowych – dodał.

Zdecydowana większość międzynarodowych organizacji sportowych wykluczyła z zawodów rosyjskich i białoruskich sportowców, tylko nieliczne nadal pozwalają im rywalizować w neutralnych barwach. Neusser i jego polski kolega zgodzili się, że oba kraje zajmą twarde stanowisko.

„Podsumowując, jest to jasne wspólne oświadczenie, że wspólnie organizujemy sankcje wobec Federacji Rosyjskiej w dziedzinie sportu. Sankcje w sporcie powinny dotyczyć również Białorusi (która bierze udział w inwazji). „Jesteśmy w tym całkowicie zjednoczeni. Daliśmy jasno do zrozumienia, że ​​potępiamy agresję i popieramy zarówno Międzynarodowy Komitet Olimpijski, jak i Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski po zmianie zdania i wykluczeniu Federacji Rosyjskiej” – podsumował Neusser w wynikach dzisiejszego spotkania.

Czechy i Polska zapewniają również schronienie i zaplecze treningowe ukraińskim sportowcom. Dotyczy to prawie wyłącznie kobiet, dzieci i młodzieży, bo mężczyźni muszą pozostać na Ukrainie i bronić jej z powodu mobilizacji. „Narodowa Agencja Sportu zaoferowała pomoc niemal natychmiast za pośrednictwem Ambasady Ukrainy w Czechach. Koordynujemy wszelką pomoc dla ukraińskich sportowców. Zapewniamy dostęp do hal nie tylko w celu zakwaterowania i zakwaterowania, ale także dla sportu”. kontaktują się ze swoimi odpowiednikami i pomagają im” – powiedział Neusser.

Jako przykład podał związek biathlonowy, do którego dołączyła młodsza ukraińska siostra Olen i Julia Horodná w reprezentacji Czech. W rezultacie w zeszłym tygodniu wzięli udział w sprincie Pucharu Świata w Otepää. Czeskie Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej na Ukrainie, uwikłane w wojnę w obozie w Brnie, wspiera Czeski Związek Piłki Siatkowej. Będzie też organizował wyjazdy treningowe dla kilku ukraińskich drużyn młodzieżowych w siatkówce sześcioosobowej. Czeski Związek Sportowy zapewnił część możliwości szkoleniowych i zakwaterowania Nymburskiego Centrum Sportowego ukraińskim judokom i niepełnosprawnym sportowcom.

Podobnie jest w Polsce. „Mamy otwartą linię informacyjną, gdzie każdy ukraiński sportowiec może zadzwonić i poprosić o pomoc. Współpracujemy głównie z klubami sportowymi i stowarzyszeniami. Mamy 400 miejsc dla ukraińskich sportowców w centralnych ośrodkach sportowych na treningi olimpijskie” – powiedział Bortniczuk.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *