Bittó Cigániková: Prawo aborcyjne zagraża zdrowiu kobiet i zastrasza lekarzy – Strona główna – Aktualności

Ustawa o pomocy dla kobiet w ciąży zagraża zdrowiu kobiet i zastrasza lekarzy, jej fragmenty utrudniają dostęp do aborcji. Powiedziała o tym przewodnicząca komisji zdrowia Rady Narodowej (NR) Republiki Słowackiej Jana Bittó Cigániková (SaS) podczas dyskusji na temat prawa aborcyjnego warsztatu Anny Záborskiej (OĽANO).


,


09.11.2021 10:20, aktualizacja: 19:00



Zdjęcie:

Po lewej europosłanki Jana Bittó Cigániková (SAS) i Anna Záborská (OĽaNO) podczas sesji parlamentarnej 9 listopada 2021 r. w Bratysławie




„Chociaż prawodawcy twierdzą, że to prawo, aby pomagać kobietom. W rzeczywistości jednak moglibyśmy nazwać to prawdziwym imieniem – ustawa o zagrożeniu zdrowia i życia kobiet oraz zastraszanie lekarzy” – powiedziała Bittó Cigániková. Zauważyła, że ​​potrzebna jest dyskusja ekspercka. Twierdzi, że przepisy prawa utrudniają dostęp do aborcji lub powodują psychologiczne cierpienie kobiet. Dodała, że ​​przedłożona propozycja narusza również międzynarodowe zobowiązania w zakresie praw człowieka.

Głosowanie zaplanowano na środę

We wtorek wieczorem deputowani Rady Narodowej Republiki Słowackiej zakończyli dyskusję na temat projektu ustawy o pomocy kobietom w ciąży. Oczekuje się, że zagłosują po środę o godzinie 11:00.

Bittó Cigániková zgłosiła w dyskusji 12 poprawek, które zawierają 30 zmian, na przykład zamiar utrzymania początkowego 48-godzinnego terminu przed poddaniem się aborcji lub wprowadzenia pigułki aborcyjnej. Autorka ustawy Anna Záborská (OĽANO) oraz jej klubowi koledzy już złożyli poprawki. Chcą znieść restrykcje lub restrykcje i zgadzają się tylko na tę część wniosku, która skupia się na pomocy gospodarczej i społecznej. Poprawkę złożył również Józef Hlinka (Jesteśmy rodziną).

Bittó Cigániková uważa wydłużenie okresu przed poddaniem się aborcji za ograniczenie. „Czas pomyśleć. W końcu kobieta nadal to ma i bez propozycji Záborskiej. Potrafi myśleć dokładnie przez 12 tygodni ”- powiedziała. Według niej przedłużenie może sprawić, że kobieta nie dokona aborcji”. dokładnie tym, czym jest pani Záborská”, mówi Bittó Cigániková.

Proponuje zatem pozostawienie terminu bez zmian, tj. 48 godzin. Jeśli jej koledzy się nie zgadzają, mówi też o innych opcjach, takich jak 24-godzinny termin lub jego całkowite zniesienie. Zamierza również usunąć z pierwotnego wniosku uchylenie dekretów regulujących wykonywanie aborcji.

Jedną z poprawek, którą chce wprowadzić do tak zwanej ustawy o pigułkach aborcyjnych. Twierdzi, że ta opcja ratuje zdrowie kobiet. Jeśli konserwatywni eurodeputowani sprzeciwiają się temu, sugeruje dopuszczenie tej metody przynajmniej w przypadku kobiet po zgwałceniu lub w przypadku śmierci płodu.

Proponuje również przedłużenie tymczasowego zakwaterowania dla kobiet o sześć miesięcy po zabraniu dziecka do żłobka lub żłobka. Powinna mieć czas na znalezienie pracy i dochodów. „Nie możemy wyrzucić na ulicę kobiety z trzyletnim dzieckiem” – powiedziała. Bittó Cigániková chce podzielić zasiłek z tytułu urodzenia niepełnosprawnego dziecka na 12 miesięcy. Chce między innymi zmienić nazwę z „urlop macierzyński” na „opieka rodzicielska”.

Cyganka przyszła na spotkanie w koszulce z napisem #Anijednejwięcej

Członkowie Rady Narodowej rozpoczęli dwunasty dzień 48. sesji Sejmu debatą nad ustawą na rzecz kobiet w ciąży.

Przewodnicząca komisji lekarskiej Bittó Cigániková weszła na sejm z koszulką z napisem #Anijednejwięcej. Ubrała go, by zaprotestować przeciwko surowemu polskiemu prawu aborcyjnemu, po którym pod koniec października zmarła tam 30-letnia kobieta.

W ten sposób Cigániková odpowiada także na dzisiejszą oficjalną wizytę prezydenta RP Andrzeja Dudy na Słowacji.

Wideo: Cigániková: Założyłam T-shirt, żeby zaprotestować przeciwko surowym polskim przepisom aborcyjnym.

Zgodnie z projektem, na przykład, czas na refleksję nad aborcją mógłby zostać wydłużony z 48 do 72 godzin, w porównaniu z 96 godzinami pierwotnie. Można by wprowadzić specjalny zasiłek na urodzenie dziecka niepełnosprawnego. Propozycja obejmuje również zmianę nazwy aborcji na aborcję, a także zakaz reklamy aborcji.

Poronienie Czytaj więcej Kiedy jej serce przestało bić, usłyszała język polski, kiedy jeszcze mogła uratować ją aborcja

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *