Artykuły NATO 4 i 5: Co oznacza eksplozja rakiety w Polsce?

Dwie osoby zginęły we wtorek wieczorem w Polsce po tym, jak zabłąkana rakieta wylądowała w pobliżu granicy z Ukrainą. Mówi się o możliwym uruchomieniu artykułów 4 i 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Wyjaśniamy, co to oznacza.

W artykule publikujemy aktualne informacje na temat wpływu rakiety produkcji rosyjskiej w Polsce.

Sojusz Północnoatlantycki boryka się z niepotwierdzonymi doniesieniami, jakoby we wtorek na terytorium Polski spadły dwie rosyjskie rakiety, zabijając dwie osoby. Poinformował o tym anonimowy przedstawiciel NATO. Z jego oświadczenia wynika, że ​​obecnie blisko współpracuje z Warszawą.

Według doniesień mediów rosyjskie rakiety wylądowały we wtorek na terenie byłej spółdzielni rolniczej w Przewodowie we wschodniej Polsce. Polskie władze badają różne wersje zdarzenia, w tym eksplozję rakiety bojowej. Najwyżsi przedstawiciele Polski spotkali się na nadzwyczajnym posiedzeniu, którego wnioski nie są jeszcze znane.

Polska jest państwem członkowskim NArozpoczęły się zatem dyskusje na temat tego, czy sojusz powinien zareagować na mocy artykułów 4 i 5. Wyjaśniamy, co to oznacza.

Traktat Północnoatlantycki

Wszystkie państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są związane Traktatem Północnoatlantyckim z dnia 4 kwietnia 1949 r., sporządzonym w stolicy Ameryki w Waszyngtonie. Składa się z 14 artykułów, które obowiązują wszystkich członków od chwili zatwierdzenia ich członkostwa. . W przypadku ataku na członka sojuszu traktat jednoznacznie określa reakcję pozostałych państw.

To, co rozumie się przez atak, reguluje artykuł 6 Traktatu Północnoatlantyckiego. Mówi, że atak na sojusz jest atakiem celowym „na terytorium którejkolwiek Umawiającej się Strony w Europie lub Ameryce Północnej, w algierskich departamentach Francji, na terytorium Turcji lub na wyspach znajdujących się pod jurysdykcją którejkolwiek Umawiającej się Strony w obszarze północnego Atlantyku na północ od Zwrotnik Raka.”

Dotyczy to również ataku „na siły zbrojne, statki lub samoloty jednej z Umawiających się Stron, znajdujące się na ich terytorium lub nad nimi, lub na jakikolwiek obszar w Europie, gdzie stacjonowały wojska Umawiającej się Strony po dniu, w którym Traktat Północnoatlantycki wszedł w życie.”

Członkowie NATO:

Albania (rok wejścia: 2009)
Belgia (rok wpisu: 1949)
Bułgaria (rok wejścia: 2004)
Czarnogóra (rok wejścia: 2017)
Republika Czeska (rok wpisu: 1999)
Dania (rok wpisu: 1949)
Estonia (rok wejścia: 2004)
Francja (rok wpisu: 1949)
Chorwacja (rok wejścia: 2009)
Islandia (rok wpisu: 1949)
Włochy (rok wpisu: 1949)
Kanada (rok wpisu: 1949)
Litwa (rok wpisu: 2004)
Łotwa (rok wejścia: 2004)
Luksemburg (rok wpisu: 1949)
Węgry (rok wejścia: 1999)
Niemcy (rok wpisu: 1955)
Holandia (rok wpisu: 1949)
Norwegia (rok wpisu: 1949)
Polska (rok wpisu: 1999)
Portugalia (rok wpisu: 1949)
Rumunia (rok wejścia: 2004)
Grecja (rok wpisu: 1952)
Macedonia Północna (rok wejścia: 2020)
Słowacja (rok wpisu: 2004)
Słowenia (rok wejścia: 2004)
Wielka Brytania (rok wpisu: 1949)
Stany Zjednoczone Ameryki (rok wpisu: 1949)
Hiszpania (rok wejścia: 1982)
Türkiye (rok wpisu: 1952)

Kiedy atak zostanie potwierdzony, Rada zbiera się, aby omówić jego realizację. Każde państwo członkowskie jest reprezentowane w Radzie.

Artykuły 4 i 5

Artykuł 4 zawiera zapewnienie, że Umawiające się Strony, czyli Państwa NATO, będą wspólnie konsultować sytuację, ilekroć zdaniem jednej z nich zagrożona będzie jej integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo.

I odwrotnie, Artykuł 5 dotyczy reakcji, która wystąpi po stronie Sojuszu, gdy członek zostanie zaatakowany. „(…) W przypadku takiej zbrojnej napaści każda (Umawiających się Stron) skorzysta z prawa do obrony indywidualnej lub zbiorowej uznanego w artykule 51 Karty Narodów Zjednoczonych, pomoże Umawiającej się Stronie lub Stronom w w tym celu zaatakowany poprzez podjęcie natychmiastowych działań, z własnej inicjatywy i w porozumieniu z innymi stronami, do podjęcia takich środków, jakie uzna za konieczne, w tym z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa w regionie północnoatlantyckim . jest to zapisane w Traktacie Waszyngtońskim.

Artykuł 51 Karty Narodów Zjednoczonych„Żadne postanowienie niniejszej Karty nie ogranicza, w przypadku zbrojnej napaści na członka Organizacji Narodów Zjednoczonych, nieodłącznego prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, dopóki Rada Bezpieczeństwa nie podejmie środków w celu utrzymania pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego”.

„Środki podjęte przez członków w ramach korzystania z tego prawa do samoobrony zostaną natychmiast zgłoszone Radzie Bezpieczeństwa; pozostają one bez uszczerbku dla władzy i odpowiedzialności Rady Bezpieczeństwa do podejmowania w każdym czasie, na mocy niniejszej Karty, takich środków, jakie uzna za niezbędne dla utrzymania lub przywrócenia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Każdy taki atak należy zgłosić Radzie Bezpieczeństwa. „Środki te wygasną, gdy Rada Bezpieczeństwa podejmie niezbędne środki w celu przywrócenia i utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa” – dodał. jest napisane na końcu artykułu.

Jaroslav Naď: Republika Słowacka będzie zdecydowanie stać po stronie naszych polskich sojuszników

Po otrzymaniu raportu o wydarzeniach w Polsce szef MON Jaroslav Naď natychmiast poinformował o sytuacji najwyższych urzędników konstytucyjnych, z którymi pozostajemy w intensywnym kontakcie, a także Ministra Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Słowackiej Republika.

„Na razie zakładamy, że Polska zwróci się, zgodnie z art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego, o konsultacje między sojusznikami, ale nie sądzimy, aby wymagało to odpowiedzi w rozumieniu art. 5. Logicznym krokiem byłoby żądanie dalsze wzmacnianie ochrony państw sojuszniczych na wschodniej flance NATO. Republika Słowacka z pewnością stanie u boku naszych polskich sojuszników, a także będzie żądać odpowiednich działań ze strony Federacji Rosyjskiej, aby taka sytuacja nigdy więcej się nie powtórzyła. » deklaruje J. Naï.

Jednocześnie zapowiedział wzmocnienie bezpieczeństwa granic i przestrzeni powietrznej Słowacji, podkreślając znaczenie przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Sytuację wypowiedział się już słowacki premier Eduard Heger. „Z niepokojem patrzę na obecną sytuację w Polsce. Skontaktowałem się z premierem Mateuszem Morawieckim. Prowadzę także intensywne rozmowy z ministrem obrony Jaroslavem Naď. Słowacja wyraża swoje pełne wsparcie dla Polski. Jesteśmy gotowi być odpowiedzialnym sojusznikiem .”

Marszałek parlamentu Boris Kollár powiedział, że jeśli potwierdzi się, że rosyjskie rakiety wylądowały na terytorium Polski, będzie to incydent przeciwko państwu członkowskiemu NATO.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że Polska zareaguje w tej sprawie ostrożnie i na wszystkich etapach powinna mieć pełne wsparcie Republiki Słowackiej” – dodał. » powiedział Kollár.

Minister spraw wewnętrznych Roman Mikulec potępił możliwy atak na Polskę, w którym zginęły dwie osoby. „Uderzenie rakiety, co musiał potwierdzić przedstawiciel amerykańskich tajnych służb, nie może się powtórzyć w żadnym kraju poza konfliktem wojennym i mam nadzieję, że nigdzie nie zabije. Poczekam na ostateczny potwierdzenie informacji z wiarygodnych źródeł”, – powiedział Mikulec, który obecnie omawia sytuację z ministrami spraw wewnętrznych innych państw na konferencji w Bukareszcie.

Frederick Howe

„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *