Amerykański bombowiec B-52 wylądował w Mosznowie. Wojsko określiło lot jako ćwiczenie niezwiązane z Ukrainą iROZHLAS

Ogromny amerykański bombowiec B-52 wylądował na lotnisku w Ostrawie w Mosznowie w poniedziałek po południu. Maszyna powróci do wysuniętej bazy w Wielkiej Brytanii w poniedziałek. Armia zaprzeczyła, jakoby akcja miała bezpośredni związek z tym, co działo się na Ukrainie. Wojsko informowało dziennikarzy przed lądowaniem amerykańskiego bombowca, a sam lot był widoczny także na ogólnodostępnych w Internecie radarach.

Ostrawa

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


WrażenieSkopiuj adres URL
Skrócony adres

Blisko
Amerykański bombowiec B-52 | Zdjęcie: Jaroslav Ožana Źródło: CTK

Według wojska był to lot szkoleniowy z państw członkowskich NATO. „To dla nas bardzo dobra formacja, powiedział pilot Ryan Loucks, który pochwalił ćwiczenie.

Wojsko odmówiło związania się z konfliktem na Ukrainie. „To standardowe zaplanowane zadanie, które wykonujemy regularnie” – dodał Pavel Pavlík z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Čáslav.

„To część planowanych ćwiczeń, które zaplanowano na październik i listopad. A fakt, że właśnie spotkały się z tymi wydarzeniami, nie wpłynie na nikogo tak naprawdę” – powiedziała Radiožurnál minister obrony Jana Černochová.

Dodała, że ​​komunikacja z mediami została przygotowana z wyprzedzeniem ze względu na obawy, jakie ćwiczenie może wzbudzić w odniesieniu do Ukrainy.

„To także ćwiczenie, które odbywa się w Polsce i Wielkiej Brytanii. Oczywiście amerykański bombowiec B-52 i jest bez broni, bez żadnych systemów” – podsumował minister.

Przelatując nad terytorium Czech bombowiec towarzyszy Gripenowi. Przystanek w Mosznowie jest częścią lotu szkoleniowego dwóch bombowców strategicznych nad Europą Środkowo-Wschodnią. Od 2018 roku Siły Powietrzne USA wykonały ponad 200 podobnych lotów nad Europą.

Petr Dusek, zuj

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


WrażenieSkopiuj adres URL
Skrócony adres

Blisko
Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.