Politycy pamiętają Albright i chwalą udział Czech w NATO – ČT24 – Telewizja Czeska

Były prezydent USA Bill Clinton, w którego rządzie Madeleine Albrigt pełniła funkcję sekretarza stanu, napisał na Twitterze, że jest jednym z najlepszych ministrów spraw zagranicznych, wyjątkową ambasadorką ONZ, wyjątkową nauczycielką i niesamowitym człowiekiem.

Clinton wybrał Albrighta na szefa dyplomacji w 1996 roku, które to stanowisko piastował przez ostatnie cztery lata w swojej administracji. Była historycznie pierwszą kobietą, która zajmowała to stanowisko, a do tego czasu również najwyższym rangą politykiem w historii Ameryki.

Na przykład były prezydent wspomniał o cennych radach, jakie przez lata otrzymywał od niej nie tylko on, ale i jego żona Hillary Clinton, która później została sekretarzem stanu w administracji Baracka Obamy. Przypomniał również, że życie Albright było dla wielu wielką inspiracją, gdy została ministrem spraw zagranicznych. Dodał, że dzięki jego służbie wiele osób żyje i żyje lepszym życiem.

Hillary Clinton dołączyła do niej na swoim koncie na Twitterze. „Zawsze będę głęboko wdzięczny za cudowną przyjaźń Billa i mnie z Madeleine Albright oraz za mądrą radę, której udzielała nam przez tyle lat”.

Inny były prezydent USA, Barack Obama, napisał na Twitterze, że Albright była pierwszą kobietą, która była czołową dyplomatką w USA, która walczyła o wartości demokratyczne. „Michelle i ja przesyłamy nasze myśli rodzinie Albright i wszystkim, którzy znali i służyli naprawdę niezwykłej kobiecie”.

Obama wspomniał też o jednej ze swoich ulubionych historii. Podczas ceremonii naturalizacji do Madeleine przybył Etiopczyk i powiedział: „Tylko w Ameryce uchodźca z Afryki może spotkać się z ministrem spraw zagranicznych”. A ona odpowiedziała: „Tylko w Ameryce uchodźca z Europy Środkowej może zostać ministrem spraw zagranicznych”.

Fiala: Dzięki niej Czechy są bezpieczniejsze

Była sekretarz stanu USA Madeleine Albright ma niezwykłe zasługi dla Czech i tego, że Czechy są bezpieczniejsze dzięki członkostwu w Sojuszu Północnoatlantyckim. Tak powiedział premier Petr Fiala (ODS).

„Jest jednym z tych wielkich światowych mężów stanu, którzy mają niezwykłe zasługi dla Czech i tego, że dzięki członkostwu w Sojuszu Atlantyckim możemy cieszyć się tu dziś bezpieczeństwem. Północ. To jest coś, co zasługuje na nasz wielki podziw. i głęboki szacunek. Kłaniamy się jego pamięci” – powiedziała Fiala.

Przewodnicząca Izby Deputowanych Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) powiedziała, że ​​była bardzo poruszona śmiercią Albright. „Ma ogromny wkład w to, że Czechy są integralną częścią NATO, zawsze starała się uczynić świat bezpieczniejszym” – napisała.

Nie chodzi tylko o wielkie koncepcje, ale także o wiedzę, wspomina Kmoníček

Ambasador Czech w Stanach Zjednoczonych Hynek Kmoníček powiedział, że Albright był dla niego nie tylko wielką postacią w amerykańskiej polityce, która zawsze otwierała nam drzwi i była największym rzecznikiem naszego kraju w USA. „Częściowo mnie nauczyła, częściowo potwierdziła moje podejrzenia, że ​​nie chodziło tylko o wielkie idee i wielkie koncepcje, ale także o ludzi, których znali, z którymi rozmawiali, ponieważ wiedzieli, że dotrzymuje umów”.

Rozważa najbardziej osobiste wspomnienie tego, jak się z niej śmiał, kiedy zapytała go, jak brzmiał jego czeski, a oni odpowiedzieli: „Wiesz, Madeleine, mówisz jak świadek. Masz całkiem normalny czeski, ale melodia czeskiego ewoluowała przez lata i oczywiście masz oryginał. Kiedy rozmawiamy, to trochę dla niektórych z mojego pokolenia, jakby rozmawiał z nimi ktoś, kto może pamięta Masaryka. »

Vondra docenia jego patriotyzm

To ogromna strata, powiedział eurodeputowany i były ambasador USA Alexandr Vondra (ODS) na Twitterze. „Nikt w Stanach Zjednoczonych nie zrobił dla nas tyle, co ona. Zastanawiamy się nad tym w czasie, gdy NATO chroni nas przed arogancką ekspansją Rosji” – napisał.

Przypomniał też, jak wprowadziła go w kontekst polityczny Waszyngtonu w 1990 roku. Przede wszystkim docenia jego otwartość i patriotyzm, zarówno wobec Stanów Zjednoczonych, jak i Czechosłowacji, z której dwukrotnie musiała wyjeżdżać.

Žantovský: była wielką postacią w historii amerykańskiej i współczesnej

Madeleine Albright była odpowiedzialna za demokratyzację Europy Wschodniej po zimnej wojnie, była wielką postacią w historii Ameryki i Czech. Opowiedział o tym dyrektor biblioteki Václava Havla, Michael Žantovský, który zaprzyjaźnił się z Albrightem, a także tłumaczył jego wspomnienia.

„Nie mogę myśleć, że była wielką postacią w historii Ameryki i współczesnej, że zrobiła wiele dla demokratyzacji naszej części Europy po zakończeniu zimnej wojny i zakończeniu wojny w byłej Jugosławii, że to nam pomogło nawiązać bardzo bliskie stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i pomogło to przy wejściu do NATO – powiedział Žantovský, który w przeszłości był rzecznikiem prezydenta Havla. Według niego bliskie relacje Havela z jego amerykańskim odpowiednikiem Billem Clintonem były częściowo spowodowane przez Albright.

Žantovský, który zaprzyjaźnił się z Albright, zapamięta ją również jako bliskiego mężczyznę, którego znał od ponad 30 lat. „Była niezwykle ciepłą i lojalną przyjaciółką” – powiedział. Madeleine znała moją rodzinę, moje dzieci, a ja znałem jej rodzeństwo i córki. Obie rodziny odwiedziły razem Stany Zjednoczone i Pragę. Žantovský i jego rodzina udali się również na farmę Albright w Wirginii, niedaleko Waszyngtonu. „Trudno mi dzisiaj o tym mówić, ale to dla mnie piękny kawałek życia, jedna z wielkich przyjaźni mojego życia” – dodał.

Borrell: Jego dziedzictwo jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek

Minister spraw zagranicznych UE Josep Borrell wyraził głęboki smutek z powodu śmierci Albright na Twitterze. „Pierwsza sekretarz stanu USA aktywnie kształtowała światową politykę – od Rogu Afryki, Bośni i Hercegowiny po Bliski Wschód. Promowała pokój i demokrację na całym świecie. Jej dziedzictwo jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek” – napisał.

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg powiedział, że Albright jest obrońcą wolności i otwartym zwolennikiem NATO, a także inspirującym kolegą i przyjacielem.

Informacje zwrotne ze Słowacji, Austrii i Polski

Premier Słowacji Eduard Heger powiedział, że jest głęboko zasmucony wiadomością o śmierci Albright. Zaznaczył, że jest to „most” między dawną Czechosłowacją a Stanami Zjednoczonymi. „Rozumiała nasze pragnienie zostania członkiem demokratycznego świata i bardzo nam pomogła. Uczcimy jej pamięć i będziemy kontynuować jej dziedzictwo” – powiedział.

Austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg powiedział, że Albright, jako orędownik demokracji, ukształtowała zachodnią politykę zagraniczną po zimnej wojnie i była przykładem tego, jak radzić sobie z zagrożeniami z zagranicy.

„Powinniśmy być bardzo wdzięczni Madeleine Albright. Polska jest teraz w NATO dzięki jej bezkompromisowej determinacji” – napisał ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski. „Odszedł wielki polityk, pierwsza kobieta stojąca na czele amerykańskiej dyplomacji. Przyjaciel Polski, który popiera nasze wejście do NATO” – powiedziała opozycyjna posłanka Katarzyna Lubnauerová. Odszedł też ambasador naszych zachodnich pragnień – powiedział były premier Polski Marek Belka. .

Różne reakcje na Bałkanach

Reperkusje Albrighta były odczuwalne na Bałkanach, które były na czele jego zaangażowania dyplomatycznego w latach 90. Prezydent Kosowa Vyosa Osmani wyraził głęboki smutek, mówiąc, że Albright był „zagorzałym zwolennikiem Kosowa do ostatniego tchu”.

Z kolei w Serbii jej śmierć została chłodno przyjęta, biorąc pod uwagę, że w 1999 r. była jednym z największych zwolenników bombardowania Jugosławii, które miały zapobiec serbskim czystek etnicznych w Kosowie.

Tabloid Blic pisze, że Albright „stała się dla wielu w Serbii synonimem zła” i że Serbowie będą pamiętani jako „jeden z najbardziej znienawidzonych zagranicznych polityków”. Bośniackie media przypominają, że rodak z Pragi był także „matką” Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, który osądził zbrodnie popełnione podczas wojen towarzyszących rozpadowi tego wielonarodowego państwa.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *