Niemcy mają starego-nowego prezydenta, zwycięstwa bronił Frank-Walter Steinmeier

Oczekuje się, że obecny prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier pozostanie głową państwa i aż do drugiej kadencji reprezentującej większość został wybrany przez Zgromadzenie Federalne w niedzielę zdecydowaną większością głosów. Steinmeier jest piątym z 12 prezydentów federalnych, którzy wygrali drugą kadencję.

Steinmeier otrzymał 1045 głosów na 1437, powiedziała przewodnicząca Bundestagu Bärbel Bass, która przewodniczyła Bundestagowi. „Akceptuję wybory” – powiedział jak zwykle Steinmeier po ogłoszeniu wyników, tym samym formalnie akceptując swój wybór na drugą kadencję.

W swoim powyborczym przemówieniu Steinmeier zapewnił go, że dla wszystkich pozostanie ponadpartyjnym prezydentem, ale jednocześnie występuje przeciwko przeciwnikom demokracji. „Ktokolwiek opowiada się za demokracją, ma mnie po swojej stronie. Ale ktokolwiek atakuje demokrację, zobaczy we mnie przeciwnika” – powiedział.

Trzy inne postacie wystąpiły przeciwko Steinmeierowi, lat 66, ale ich nominacje były postrzegane jako symboliczne. Steinmeier, wywodzący się z szeregów socjaldemokratów (SPD), miał poparcie nie tylko SPD i jej partnerów rządowych, Zielonych i Liberalnych Wolnych Demokratów (FDP), ale także opozycyjnej konserwatywnej Unii CDU/CSU.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.