Żywność i paliwo zerowe, Polska przełamuje inflację

Wiele obietnic, mało działań. Tak wyglądają w ostatnich latach działania koalicji rządowej pod przywództwem Eduarda Hegera w sprawie obniżenia podatków, w tym podatku od towarów i usług. Rzeczywistość jest inna.

Minister Finansów uzależnił pomoc finansową dla seniorów od obowiązkowych szczepień lub szczepień przypominających do końca 2021 r., a od dawna odmawia obniżki podatku od wartości dodanej (VAT), na co tak lubił wskazywać palcem. polityk opozycji. W Polsce robią to inaczej – obniżą dla wszystkich, choć tymczasowo, VAT na żywność, energię i paliwo. Zmniejszenie stawki wejdzie w życie na początku lutego, na tymczasowy okres sześciu miesięcy.


nie zaniedbuj

Zima w egzotyce, nawet dla nieszczepionych. Zostaw histerię omikronową w domu, powstrzymywanie jest w głowie


Zarówno polityka monetarna Europejskiego Banku Centralnego (EBC), jak i ogromna pomoc finansowa dla gospodarek sprzyjają wzrostowi inflacji w Europie. Rosnące w ostatnich miesiącach ceny żywności, energii i paliw mocno dotknęły także naszych polskich sąsiadów. Ich inflacja wynosi około 7%, co ma być najwyższą wartością od 20 lat.

Polski rząd stara się złagodzić wpływ na zwykłych konsumentów poprzez obniżenie podatków lub wkładów finansowych. Chce całkowicie zwolnić podstawowe produkty spożywcze z podatku, nawet jeśli tylko tymczasowo. Słowacja może tylko pomarzyć o podobnym etapie.

Pod koniec grudnia 2021 r. analitycy Narodowego Banku Słowacji (SNB) oszacowali, że inflacja powinna osiągnąć szczyt na poziomie około 7% na początku 2022 r. Nasz rząd nie tylko nie łagodzi skutków, ale chce też znacząco podnieść inflację obciążenie podatkowe w ramach reformy podatkowej np. dla osób samozatrudnionych.

Znacząca obniżka VAT o kilka procent

Co to właściwie oznacza w praktyce? Polski rząd kierowany przez Prawo i Sprawiedliwość obniża VAT od lutego 2022 r., w szczególności na gaz z 23 do 8%, a na energię elektryczną z 23 do 5%. Gospodarstwa domowe otrzymają wsparcie finansowe w formie płatności, które będą uzależnione od ich dochodów. Podatek VAT na paliwo zostaje obniżony z 23% do 8%, co powinno obniżyć ceny paliwa o 15 centów za litr.

Również niektóre sklep spożywczy nie będą podlegać żadnemu opodatkowaniu z powodu zerowego podatku VAT. Do tej grupy należą m.in. pieczywo, produkty zbożowe, wyroby mięsne, ale także nabiał i soki. Polski rząd Matuesza Morawieckiego musiał wcześniej przedyskutować zwolnienie podstawowych artykułów spożywczych z Komisją Europejską, nic mu nie stoi na przeszkodzie. Działania te mają pomóc Polakom obniżyć inflację oraz pomóc społecznie słabym firmom i ludziom.

Jednak słowacki rząd Eduarda Hegera, który często lubi „inspirować się” innymi krajami, nie wskoczył na tę pozytywną dla ludzi falę. Igor Matovič obiecał dwa miesiące temu obniżkę VAT, choćby na segment gastronomiczny, ale warunkiem jest zatwierdzenie jego reformy podatkowej. Jest krytykowana przez wielu ekspertów, w tym przez niektórych koalicjantów.

Według informacji eksperta ekonomicznego partii Dla Ludu Tomáša Meravý’ego minister finansów opowiada się za reformą w całości, a nie w pojedynczych punktach. Jednak zdaniem ekspertów nie ma to sensu i doprowadziłoby do niepotrzebnego chaosu na rynku i wyższych podatków dla większości zwykłych ludzi i przedsiębiorców.

Ceny spadną również dla Słowaków

Środek będzie miał pozytywny wpływ na spowolnienie wzrostu cen w Polsce, potwierdza Martin Vlacynský, analityk w Instytucie Analiz Ekonomicznych i Społecznych INESS, dla TREND. „Nie śmiem jednak powiedzieć, jak ważne będzie to. W innych niezmienionych warunkach będzie to oznaczało korzystniejszy zakup dla Słowaków w danym kraju” – wyjaśnia. TREND dowiedział się więcej.


Zapisz się do TREND w najlepszej cenie od 1€/tydzień

  • Pełny dostęp do artykułów i archiwów premium
  • Dostęp premium do witryn Medialne, TRENDreality i ENJOY
  • Mniej reklam na TREND.sk

Zamów abonament

Już zarejestrowany?

Zaloguj sie

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *