23 maja 2022 (Webnoviny.sk) — Ukraiński sąd uznał rosyjskiego żołnierza winnym zamordowania nieuzbrojonego cywila na początku rosyjskiej inwazji i skazał go na dożywocie.
Czytaj więcej na ten temat: Konflikt rosyjsko-ukraiński
28 lutego Vadim Shishimarin, 21-letni dowódca czołgu, zabił 62-letniego Ołeksandra Szelipowa we wsi Czupaczówka w północno-wschodniej Ukrainie. Przyznał się do czynu na rozprawie i powiedział, że zrobił to na podstawie nakazu. Poprosił również o przebaczenie wdowę po zmarłym. Informuje o tym portal informacyjny BBC.
Proces Shishimarina był pierwszą zbrodnią wojenną na Ukrainie od początku wojny. Według BBC jest to dla Ukrainy szansą na udowodnienie ponad wszelką wątpliwość, że rosyjski żołnierz zabił cywila wbrew zasadom wojny. Rosja zaprzecza, jakoby jej wojska zaatakowały ludność cywilną podczas inwazji. Ukraina z kolei twierdzi, że mogło mieć miejsce ponad 11 000 zbrodni wojennych.
Wojna na Ukrainie: trwają walki na Wschodzie, Shishimarin został skazany, a Zełenski przemawiał na forum gospodarczym
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do „maksymalnych sankcji” wobec Rosji. W wirtualnym przemówieniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii powiedział, że potrzebne są nowe sankcje, aby powstrzymać rosyjską agresję.
Według niego powinno to obejmować embargo na zakup ropy, zablokowanie wszystkich rosyjskich banków oraz całkowite zniesienie handlu z Rosją.
Prezydent Ukrainy powiedział, że jego kraj spowolnił postęp Rosji, a odwaga narodu ukraińskiego wywołała bezprecedensową jedność w demokratycznym świecie. Powiedział jednak, że całkowite odejście zagranicznych firm z Rosji jest konieczne, aby zapobiec wsparciu wojny.
Ukraiński sąd uznał rosyjskiego żołnierza winnym zabicia nieuzbrojonego cywila na początku inwazji i skazał go na dożywocie. Proces Vadima Shishimarina, lat 21, jest pierwszym od początku wojny na Ukrainie o zbrodnie wojenne. Informuje o tym portal informacyjny BBC.
Ukraina ma nowe prawo, które pozwoli państwu odbierać mienie od osób wspierających rosyjską wojnę na Ukrainie. Zwolennicy walk ryzykują postawienie przed ukraińskim Naczelnym Sądem Antykorupcyjnym, który przeprowadzi postępowanie administracyjne w celu przekazania ich majątku „do skarbu państwa”, według urzędu prezydenta, do którego odwołuje się portal informacyjny BBC.
„Proces identyfikacji i konfiskaty mienia osób sankcjonowanych, które w taki czy inny sposób wspierają agresję okupantów na Ukrainę, umożliwi szybkie i skuteczne zasilenie ukraińskiego budżetu kosztem wroga” powiedział oświadczenie. W wyniku konfliktu z Rosją ukraińska gospodarka bardzo ucierpiała. W piątek G7 zgodziła się udzielić krajowi pomocy gospodarczej w wysokości 19,8 miliarda dolarów, aby lepiej się bronił.
Polski rząd wypowiedział umowę z Rosją na dostawy gazu ziemnego i związanej z nim infrastruktury. O tym poinformowała w poniedziałek minister środowiska Anna Moskwa.
Powiedziała na portalu społecznościowym i mikroblogowym Twitterze, że Polska wypowiada umowę dotyczącą Gazociągu Jamalskiego z 1993 r. Obejmuje to dostawy gazu przez Gazociąg Jamalski oraz budowę i utrzymanie infrastruktury związanej z tranzytem gazu przez Polskę – donosi CNN. . „Agresja Rosji na Ukrainę potwierdziła słuszność zobowiązania polskiego rządu do całkowitej niezależności od rosyjskiego gazu” – powiedział minister, dodając, że zawsze wiedzieli, że rosyjski gigant energetyczny Gazprom „nie jest wiarygodnym partnerem”.
Pod koniec kwietnia Rosja odcięła od gazu Polskę i Bułgarię, bo nie zapłaciły za to w rublach. W sobotę Rosja odcięła dostawy gazu do Finlandii. Dzień później Litwa całkowicie przestała dostarczać energię z Rosji.
Źródło WebNoviny.sk © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.