Uhrík i Kotleba spotkali się na sesji politycznej

Dzisiaj Milan Uhrík i Marek Kotleba mogli wyrazić swoje zdanie w programie dialogowym Sobotné, a reakcją był cichy protest przed radiem.

Milan Uhrík z partii Republika i Marek Kotleba z ĽSNS zostali dziś zaproszeni do programu Sobotnie Dialogi. Zaproszono także Andreja Danko z SNS, który jednak odmówił udziału. Omówiono sytuację na Słowacji i kwestie zagraniczne.

Zaproszenie polityków na program wywołało oburzenie ludzi

„Naszym zdaniem zapraszanie polityków z partii, które nigdy wyraźnie nie zdystansowały się od przejawów ekstremizmu w swoich szeregach, jest kolejną oznaką niebezpiecznej tendencji w kierunku ich dalszej legitymizacji w słowackiej polityce i społeczeństwie”. – pisze na Facebooku inicjatywa Zapomniana Słowacja.

Według informacji statusowych, w cichej demonstracji wezmą udział osoby, które przeżyły Zagładę, których bliscy byli jej ofiarami, a także historyk zajmujący się tą tematyką. Według nich w proteście biorą udział zarówno przeciwnicy totalitaryzmu, jak i faszyści i komuniści.

„Milan Uhrík, który kiedyś odmówił komentarza na temat Holokaustu, twierdząc, że już wtedy nie żył i nie jest historykiem, będzie miał okazję się czegoś nauczyć”. Za oburzające uważa także Zabudnute Słowacja fakt, że tuż przed rocznicą zajęcia Czechosłowacji przez siły Układu Warszawskiego wyemitowano program z udziałem wspomnianych polityków.

Informacje o wyborach i współpracy

W sobotnim programie Dialogi Uhrík i Kotleba poruszali znane tematy związane z opuszczeniem Unii Europejskiej, o których obaj politycy wspominali już kilkukrotnie. Oprócz tego komentują także zbliżające się wybory i potencjalnych partnerów koalicyjnych.

25 października 2023 r. o godz. 11.30

Czas czytania 14:28

Oto nowi ministrowie rządu Roberta Fico. Zobacz, z czego słyną i jakie są ich legendarne słowa

Według Uhríka partia SMER-SD się zastanowiła, zmieniły się warunki polityczne i nie wyklucza współpracy z nimi. „Nie mogę zagwarantować, czy SMER jest partią na wpół mafijną, czy nie… jeśli będziemy razem w rządzie, nie pozwolimy na powrót takich ludzi jak Kočner” powiedział.

Kotleba stwierdził natomiast, że wyobraża sobie współpracę z każdą partią, z którą ĽSNS dokona przełomu w programie wyborczym. Według najnowszych sondaży partia ma zaledwie 0,3 proc., republika 6,3 proc. Uhrík odpowiedział na niską liczebność partii, mówiąc, że jego zdaniem rozsądną i logiczną będzie rezygnacja z partii.

Miną 54 lata od inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w nocy z niedzieli na poniedziałek (20-21 sierpnia). W wyniku okupacji zginęło kilkadziesiąt osób, a setki zostały ciężko ranne. Atak był wydarzeniem w kraju przez ponad 20 lat.

Separacja od UE, czyli „pomoc” dla obywateli

W sobotnich rozmowach Uhrík przyznał, że popiera wyjście z Unii Europejskiej i NATO. „Odrzucamy obecną politykę Unii Europejskiej” powiedział, dodając, że popiera swobodne podróżowanie po UE, ograniczenie nielegalnej imigracji i nazwał sojusz „ocalałym z zimnej wojny”. Nie wstydzi się swojego zdania, jak sam mówi, jest z niego dumny.

Pytanie, czy pobieranie 10 000 euro miesięcznie od krytykowanej przez niego instytucji jest moralne, najwyraźniej rozwścieczyło Uhríka i trudno było znaleźć słowa. Według niego Słowacja nie przystąpiła do Unii Europejskiej po to, aby ustalać, jak powinna wyglądać rodzina, decydować o imigrantach i tym, co Słowacy powinni jeść.

30 września 2023, 7:00

Czas czytania 25:30

WYBORY 2023: Według wstępnych wyników prowadzi Smer, naliczono już ponad 60% głosów
WYBORY 2023: Według wstępnych wyników prowadzi Smer, naliczono już ponad 60% głosów

Politycy komentowali także sytuację na Ukrainie. Według Kotleba dostarczanie sprzętu wojskowego oznacza bezpośrednie zaangażowanie w konflikt, na co wielokrotnie zwracał uwagę gospodarz. Twierdził, że ludzie na Słowacji żyją w „LTT” i trzeba im pomagać.

Drugie pytanie było skierowane do Uhríka, gdy gospodarz zapytał go, dlaczego jego zdaniem od dawna neutralna Szwecja i Finlandia chcą przystąpić do NATO. Według niego może to być strach. „Zgłosili się, zobaczymy, jak pójdzie… Nie sądzę, że NATO jest tarczą bezpieczeństwa”. powiedział. „NATO jest częścią problemów, a nie rozwiązań… jest przedłużeniem Stanów Zjednoczonych”. on dodał.

Zuzana Čaputová o okupacji Czechosłowacji przez siły Układu Warszawskiego:
„Była to największa operacja wojskowa od czasów II wojny światowej, mówimy o obecności na naszym terytorium ponad pół miliona żołnierzy, nie mówiąc już o sprzęcie wojskowym, dlatego warto pamiętać o wydarzeniach sprzed kilku lat, aby pamiętać o wszystkich ludzkich ofiarach, które dały ich życie.”

Ida Richards

„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *