Terapeuta zwraca uwagę, że są doniesienia Czechów, którzy gościli Ukraińców lub w inny sposób pomagają ludziom uciekającym przed wojną na Ukrainie, które opisują brak wdzięczności ze strony uchodźców.
„Możliwe, że reakcje uciekinierów nie brzmią tak, jak sobie wyobrażałeś. Nie musi wyrażać podziękowań ani wdzięczności. To nie znaczy, że tego nie czują, tylko w tej ekstremalnej sytuacji mogą nie być w stanie wyrazić czegoś takiego. Mają za sobą niezwykle trudny okres, a wielu z nich przeżyło traumę”. – wskazuje terapeuta Stretti, założyciel organizacji non-profit Poradna Wigwam. Poradnia oferuje pomoc osobom zmagającym się ze śmiercią bliskiej osoby oraz profesjonalistom, którzy często spotykają się ze śmiercią w swoim zawodzie.
Zdaniem terapeutki osoby decydujące się na pomoc uchodźcom nie powinny zapominać, że wiele kobiet z dziećmi, które stanowią większość uchodźców z Ukrainy, przeżywa traumatyczne przeżycia. W ramach wymagającej fizycznie i psychicznie podróży z ojczyzny ich emocje mogą narastać i zaczynać manifestować się po dłuższym czasie. Po przyjeździe do Czech mogą też mieć wątpliwości, może wybuchnąć w nich lęk o bliskich, może wybuchnąć w nich złość, smutek czy bezradność – zaznacza terapeutka.
Daj im przestrzeń i empatię
„Najlepiej pomyśleć o tym, jak chciałbyś być traktowany, jeśli znajdujesz się w takiej samej sytuacji. Lepiej składać uchodźcom propozycje, pytać o to, co zwykle, albo proponować opcje, ale nie decydować się na nie” – wyjaśnił terapeuta.
Zobacz wszystko online
„Jeszcze kilka tygodni temu byli tak samo samodzielni jak my, którzy chodzili do pracy, zajmowali się rodziną, dbali o nasz dom. Nie są samowystarczalni, po prostu znajdują się w nieznanym środowisku, mają za sobą traumę, a duża bariera językowa jest problemem”. ona dodała.
Osoby, które zaoferowały pomoc uchodźcom i ewentualnie zapewniły im mieszkania, są zachęcane do udzielania pomocy nowoprzybyłym zgodnie z ich potrzebami. spokój i samotność. Ważne jest również uzgodnienie zasad dzielenia czasu i przestrzeni oraz umożliwienie Ukraińcom ustalania własnych zasad pracy, szkoły i innych zajęć. „Sytuacja będzie trwała długo, a niepewność i bezradność należy zminimalizować poprzez te regularne działania”. – dodaje terapeuta.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.