Uchodźcy z Ukrainy: są wdzięczni, po prostu nie mogą tego teraz wyrazić – mówi terapeuta o uchodźcach z Ukrainy

Terapeuta zwraca uwagę, że są doniesienia Czechów, którzy gościli Ukraińców lub w inny sposób pomagają ludziom uciekającym przed wojną na Ukrainie, które opisują brak wdzięczności ze strony uchodźców.

„Możliwe, że reakcje uciekinierów nie brzmią tak, jak sobie wyobrażałeś. Nie musi wyrażać podziękowań ani wdzięczności. To nie znaczy, że tego nie czują, tylko w tej ekstremalnej sytuacji mogą nie być w stanie wyrazić czegoś takiego. Mają za sobą niezwykle trudny okres, a wielu z nich przeżyło traumę”. – wskazuje terapeuta Stretti, założyciel organizacji non-profit Poradna Wigwam. Poradnia oferuje pomoc osobom zmagającym się ze śmiercią bliskiej osoby oraz profesjonalistom, którzy często spotykają się ze śmiercią w swoim zawodzie.

Zdaniem terapeutki osoby decydujące się na pomoc uchodźcom nie powinny zapominać, że wiele kobiet z dziećmi, które stanowią większość uchodźców z Ukrainy, przeżywa traumatyczne przeżycia. W ramach wymagającej fizycznie i psychicznie podróży z ojczyzny ich emocje mogą narastać i zaczynać manifestować się po dłuższym czasie. Po przyjeździe do Czech mogą też mieć wątpliwości, może wybuchnąć w nich lęk o bliskich, może wybuchnąć w nich złość, smutek czy bezradność – zaznacza terapeutka.

Daj im przestrzeń i empatię

„Najlepiej pomyśleć o tym, jak chciałbyś być traktowany, jeśli znajdujesz się w takiej samej sytuacji. Lepiej składać uchodźcom propozycje, pytać o to, co zwykle, albo proponować opcje, ale nie decydować się na nie” – wyjaśnił terapeuta.


Obecnie we Lwowie na zachodniej Ukrainie przebywa ponad 200 000 uchodźców z innych części kraju, dwukrotnie więcej niż oczekiwał ratusz. „Lwów ma milion ludzi. A teraz gości inne miasto. Wydajemy milion dolarów dziennie na ukraińskich uchodźców w mieście.” podsumowanie dla telewizji CNN Burmistrz Andrij Sadovyj.


Regionalne Centrum Pomocy Ukrainie (KACPU) w regionie Hradec Králové przyjęło od północy w piątek 8179 osób, w tym 331 w piątek. W piątek 33 spośród wszystkich odnotowanych tego dnia zostało zakwaterowanych przez strażaków, czyli około 10%. Od czasu rozpoczęcia działalności centrum 1 050 ukraińskich uchodźców zostało zakwaterowanych przez strażaków KACPU w Hradcu Králové, jak wynika z opublikowanego dziś raportu strażaków regionalnych.

Centrum pomocy Hradec Králové rejestruje codziennie uchodźców z rozdartej wojną Ukrainy w regionie Hradec Králové, przeważnie od 300 do 400. Centrum zarejestrowało 392 osoby w czwartek, 354 w środę, 345 w środę i 464 w poniedziałek. .

Zobacz wszystko online

„Jeszcze kilka tygodni temu byli tak samo samodzielni jak my, którzy chodzili do pracy, zajmowali się rodziną, dbali o nasz dom. Nie są samowystarczalni, po prostu znajdują się w nieznanym środowisku, mają za sobą traumę, a duża bariera językowa jest problemem”. ona dodała.

Osoby, które zaoferowały pomoc uchodźcom i ewentualnie zapewniły im mieszkania, są zachęcane do udzielania pomocy nowoprzybyłym zgodnie z ich potrzebami. spokój i samotność. Ważne jest również uzgodnienie zasad dzielenia czasu i przestrzeni oraz umożliwienie Ukraińcom ustalania własnych zasad pracy, szkoły i innych zajęć. „Sytuacja będzie trwała długo, a niepewność i bezradność należy zminimalizować poprzez te regularne działania”. – dodaje terapeuta.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.