Zdjęcie: Reuters
Siergiej Szojgu
Minister obrony od 2012 roku. Od prezydenta Władimira Putina jego zadaniem była modernizacja armii, w którą Rosja włożyła w ostatnich latach miliardy rubli.
66-letni Siergiej Szojgu był ministrem odpowiedzialnym za aneksję Krymu w 2014 r. – wysłał marines do blokady ukraińskich baz i rozbrojenia ukraińskich żołnierzy. Dowodził też interwencją w Syrii, której Rosja jesienią 2015 roku uratowała reżimowi prezydenta Baszara al-Assada przed upadkiem, którego już wtedy brakowało.
Shoigu, podobnie jak minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, należy do wąskiego kręgu ludzi wokół Putina, którzy są mu całkowicie lojalni. Czasem spędzają wakacje na Syberii z prezydentem, a razem od czasu do czasu grają też w hokeja.
Minister Obrony urodził się na Syberii. Matka była Rosjaninem urodzonym na Ukrainie, ojcem narodowości tuwińskiej. Tuwińczycy są pochodzenia tureckiego i mongolskiego, a do XX wieku wielu z nich prowadziło koczowniczy tryb życia.
Shoigu studiował inżynierię lądową w Krasnojarsku na Syberii. W 1991 roku prezydent Borys Jelcyn mianował go przewodniczącym Komisji Stanu Nadzwyczajnego. Urząd ten znajdował się na szczeblu ministerialnym, a jego zadaniem było natychmiastowe likwidowanie skutków katastrof przemysłowych i naturalnych w całej Rosji.
Często pojawiał się w telewizji jako osoba organizująca pomoc i ratunek w sytuacjach krytycznych, co zapewniło mu dużą popularność. Shoigu unika reporterów i nie udziela wywiadów.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.