Szkielety na dole i wkład Papieża: wolne Malediwy w Polsce, które doprowadziły do ​​szaleństwa Słowaków, mają swoje tajemnice – Miasta – Podróże

Nowa atrakcja w Krakowie przyciągnęła uwagę także na Słowacji. Na terenie dawnego kamieniołomu Zakrzówek wybudowali wspaniały kompleks relaksacyjny z pięcioma basenami wyłożonymi drewnianymi chodnikami i pomostami, a dodatkowo basen jest całkowicie bezpłatny.

Błękitna woda przywodzi na myśl Malediwy

Woda, zwłaszcza w płytszych basenach, ma kolor turkusowo-cyjanowy, dlatego basen zyskał w Internecie przydomek Polskich Malediwów, a dzięki efektownym skałom otaczającym kamieniołom nazywany jest także Chorwacją północ. Atrakcja znajduje się zaledwie 3 kilometry od centrum Krakowa.

Zakrzówek był niegdyś kamieniołomem wapienia. Podczas II wojny światowej pracował tu nawet przyszły papież Jan Paweł II. Karol Wojtyła studiował wówczas jeszcze na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak gdy wybuchła wojna, musiał podjąć pracę. Porzucił więc szkołę i zaczął pracować w tej karierze – podaje strona internetowa. Przewodnik Emilii po Kakowie.

W latach 90-tych duża przestrzeń pozostawiona tutaj przez wydobyty wapień zaczęła się wypełniać wodą. Wtedy też zapadła decyzja o przekształceniu kamieniołomu w jezioro.

Ucz się więcej Okolice Krakowa: podziemne miasto solne i obozy koncentracyjne

Długo jednak nie wolno było pływać. Pomimo zakazu głębokie jezioro otoczone klifami przyciągało także odważnych, którzy wskakiwali do wody ze skał. Oczywiście ta niebezpieczna rozrywka pochłonęła na przestrzeni lat życie wielu skoczków.

Po pewnym czasie władze zezwoliły na wykorzystanie tej wody, o głębokości około 20 metrów, do szkolenia nurków. Dno jeziora byłoby wypełnione różnymi przedmiotami – byłyby zatopione samochody, kilka łodzi, a nawet samolot ze szkieletami (nierealne), a także byłyby przebieralnie dla pracowników. To wszystko akcesoria, które mają służyć nurkom.

5 basenów dla każdego

Gdy miasto zaprezentowało projekt basenu na Zakrzówku, projekt spotkał się także z krytyką wśród miejscowej ludności. Krytykowali go, że budowa basenu będzie zbyt kosztowna, ale także, że dzikie piękno natury zostanie „zniszczone” i powstaną przestrzenie komercyjne.

Jednak ich przeciwnicy zachwalają pomysł przekształcenia kamieniołomu w bezpieczny teren rekreacyjny, ponieważ nie był to rzadki park narodowy ani obszar chroniony.

Pływanie, rodzina, wakacje, park wodny, park wodny, zjeżdżalnie wodne, podróże, Ucz się więcej Pięć najbliższych aquaparków w Polsce: Porównaliśmy ceny, który jest wart więcej?

Poza tym baseny zajmują tylko niewielką część całego Zakrzówka – to nie jest tak, że zajmują całą przestrzeń i zamieniają ją w jakiś park wodny.

Ciekawym pomysłem są pływające baseny, które wpisują się w krajobraz i wykorzystują do ich napełniania wodę z jeziora, od której są oddzielone siatką.

Jest na Zakrzówce 5 basenówktóre są monitorowane przez ratowników w godzinach 10:00 – 18:00 codziennie z wyjątkiem poniedziałków – w tym dniu baseny są nieczynne ze względu na sprzątanie po pracowitych weekendach.

Baseny mają różną głębokość. Jedna jest całkowicie płytka (40 centymetrów), odpowiednia nawet dla najmniejszych dzieci, dwie pozostałe mają głębokość 80 i 120 centymetrów, a dwie mają głębokość 3,5 metra. Pływanie poza basenami w kamieniołomie zawsze odbywa się na własne ryzyko.

Na wyposażeniu atrakcji znajdują się także przebieralnie i huśtawki dla dzieci.

Limity i 3-godzinne kolejki

Jednak ogromna popularność nowej atrakcji miała też swoją ciemną stronę. Miasto musiało wprowadzić ograniczenia liczby kąpiących się, dlatego czas oczekiwania przed basenami wydłuża się do 3 godzin. Najdłuższe kolejki są w weekendy i po godzinie 10.00, czyli po otwarciu. Są też problemy z podczas parkowania.

Wstęp na baseny jest zawsze bezpłatny i nieograniczony czasowo. Więc kiedy wszyscy 1000 urlopowicze, czyli maksymalnie, wybiorą się na jednodniową wycieczkę na Zakrzówkę, możliwe, że nikt inny nie będzie miał dostępu do wody.

Na szczęście oprócz pływania w okolicy jest co robić na suchym lądzie. Otaczający park przeplatany jest szlakami pieszymi, ścieżkami rowerowymi, wzbogaconymi pięknymi widokami oraz miejscami piknikowymi.

Brazylia, Rio de Janeiro, statua Chrystusa Odkupiciela, Jezus Ucz się więcej Trzeci co do wielkości posąg Jezusa na świecie jest coraz większy. Nie panuje nad polskim Chrystusem Królem pływanie, rzeka Ucz się więcej Rzeka w metropolii jako basen? Władze miasta ogłosiły, że po 100 latach pływanie zostanie wznowione tramwajowy Ucz się więcej Ktoś to lubi za darmo? Te europejskie miasta mają bezpłatny transport publiczny

Frederick Howe

„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *