SR przyczynił się do mobilizacji korytarzy solidarności

Komisja Europejska ogłosiła w piątek, że udało jej się zmobilizować miliard euro na tzw. korytarze solidarności w celu poprawy światowego bezpieczeństwa żywnościowego i udzielenia pomocy ukraińskiej gospodarce. Słowacja również uczestniczyła w tej inicjatywie.

Oprócz KE wspólne oświadczenie podpisały Czechy, Polska, Rumunia, Słowacja, a także Mołdawia, Ukraina i Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Bank Światowy.

Pieniądze trafią na różne projekty

Komisja wyjaśniła, że ​​przeznaczy 250 mln EUR na dotacje na wsparcie korytarzy solidarności oraz, w perspektywie krótkoterminowej, na wsparcie szybkich ulepszeń, zwłaszcza w zakresie urządzeń mobilnych, w celu skrócenia czasu oczekiwania i usprawnienia ruchu na przejściach granicznych i trasach do nich .

W perspektywie średnioterminowej uruchomi instrument „Łącząc Europę” i 50 mln euro na rozwój infrastruktury w celu dalszego zwiększenia przepustowości korytarzy solidarności.

Europejski Bank Inwestycyjny planuje do końca 2023 roku zainwestować 300 mln euro w projekty wynikające z potrzeb korytarzy solidarności. EBOR zainwestuje 300 mln euro w latach 2022-2023, a Bank Światowy chce zapewnić środki do 100 mln USD w 2023 r. na naprawę i odnowę infrastruktury, handlu i logistyki.

Ważna pomoc dla Ukrainy

W maju Eurokomisja i państwa członkowskie UE sąsiadujące z Ukrainą utworzyły Korytarze Solidarności między UE a Ukrainą w odpowiedzi na agresję UE na Ukrainę. Są to kanały handlowe dla eksportu produktów rolnych z Ukrainy oraz dla eksportu i importu innych towarów.

Komisja stwierdziła, że ​​Ukraina, jako jeden z największych producentów zboża na świecie, dostarcza rocznie na światowe rynki około 45 mln ton zboża. Podczas wojny Rosja celowo celowała w produkcję rolną i eksport, blokując bezpieczną wysyłkę do iz ukraińskich portów oraz gromadząc zapasy zboża w silosach. Powoduje to wzrost światowych cen zbóż, powoduje globalny brak bezpieczeństwa żywnościowego i zagraża środkom utrzymania milionów ludzi.

Od czasu powstania Korytarzy Solidarności ponad 15 mln ton ukraińskich produktów rolnych (zboża, nasiona oleiste i produkty pokrewne) zostało wyeksportowanych koleją, transportem drogowym oraz przez porty Morza Czarnego i Dunaju, przypomina TEGO. Dzięki Black Sea Grain Initiative od sierpnia możliwe jest przywrócenie dostaw zboża do ukraińskich portów.

Korytarze Solidarności to obecnie jedyna możliwość eksportu ukraińskich produktów pozarolniczych z Ukrainy do reszty świata oraz importu produktów potrzebnych Ukrainie, takich jak paliwo czy pomoc humanitarna – dodaje KE.


nie zaniedbuj

UE zapewni Mołdawii dodatkowe 250 mln euro, mówi von der Leyen


Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *