Rosnące ceny paliw w Czechach nadal przyspieszają, ceny są jeszcze wyższe niż w Austrii, najtańsza jest Polska – G.cz

Ceny paliw w Czechach nadal przyspieszają. Cena benzyny wzrosła w ciągu ostatnich siedmiu dni o 35 centów za litr do 36,71 koron za litr. Cena oleju napędowego wzrosła o 43 centy za litr do 35,68 koron za litr w tym samym okresie. Benzyna i olej napędowy są najdroższe od pierwszej połowy grudnia ubiegłego roku.

W ciągu najbliższych siedmiu dni cena paliwa będzie rosła, ale w mniejszym stopniu, o 20-30 centów za litr. Cena ropy ponownie wzrosła w ostatnich tygodniach, choć nieznacznie, ale korona umocniła się w stosunku do dolara, co zmniejszy wpływ wyższych cen ropy na ceny paliw w Czechach.

Tym samym cena ropy na światowych rynkach nadal rośnie, aw poniedziałek cena baryłki Brent wzrosła do 94 dolarów. Jest to najwyższy poziom od początku października 2014 r. Cena osiąga długoterminowe maksima również po przeliczeniu na korony, czyli po uwzględnieniu kształtowania się kursu korony w stosunku do dolara, którym handluje się ropą. W piątek zeszłego tygodnia po raz pierwszy od października 2014 r. cena baryłki ropy Brent przekroczyła 2000 CZK. Od początku roku cena ropy wzrosła o około siedemnaście procent.

Cenę ropy na światowych rynkach natychmiast podnosi środowy raport ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jej rezerwy ropy spadły do ​​najniższego poziomu od 2018 roku. Popyt na ropę potęgują też obawy o wpływ dalszego rozprzestrzeniania się omikron. Otwarcie światowej gospodarki w ostatnich dniach i tygodniach drastycznie zwiększyło popyt na bilety lotnicze i wycieczki. Rosną nadzieje, że w tym roku nastąpi poważna ekspansja turystyki na świecie, co jednak zwiększa również odpowiednio popyt na ropę. produkty naftowe i paliwa.

W przeciwnym razie widoczna jest również presja na spadek cen ropy, dlatego cena ropy nie zbliżyła się jeszcze do psychologicznego limitu stu dolarów za baryłkę. W szczególności trwają negocjacje między Stanami Zjednoczonymi a Iranem w sprawie przedłużenia umowy nuklearnej obu krajów, pierwotnie zawartej w 2015 r. Odnowienie jest coraz bardziej prawdopodobne. Umowa przywróciłaby usankcjonowaną irańską ropę na światowe rynki, wywierając dalszą presję na obniżenie światowych cen ropy. Teraz negocjacje konwencji są całkiem prawdopodobne, więc jeszcze w tym roku program nuklearny Iranu mógłby zostać ograniczony w zamian za możliwość reeksportu irańskiej ropy na dużą skalę.

W ciągu najbliższych siedmiu dni paliwa będą drożeć także w innych krajach UE, nie tylko w Czechach. Benzyna i olej napędowy są obecnie najtańsze w całej UE. Polska ma więc wyjątkowo niższe ceny paliw niż „tradycyjne europejskie składki”, Bułgaria czy Rumunia. Powodem obniżki cen paliw w Polsce jest obniżka lokalnego podatku VAT na nie z 23 do 8%, która miała miejsce przez pół roku br. 1 lutego.

W przeliczeniu na korony litr benzyny w Polsce kosztuje około dziewięć koron taniej niż w Czechach. Benzyna jest tańsza niż w Czechach, także na Węgrzech, w Słowenii czy Austrii. Na Słowacji jego cena jest porównywalna. W Chorwacji, Włoszech i Niemczech benzyna jest tradycyjnie droższa niż w Czechach.

Z tego samego powodu olej napędowy jest obecnie najtańszy w Polsce w całej UE. Tańszy niż w Czechach, tradycyjnie dostępny w Bułgarii czy Rumunii, ale także na Węgrzech, Słowenii, Słowacji i Austrii. Jeszcze drożej jest w Chorwacji, Niemczech czy we Włoszech.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *