Przypominamy: W komunikacji miejskiej i komunikacji podmiejskiej od lipca wzrosną ceny prawie wszystkich biletów i mandatów | Bratysława | Obszary miejskie

źródło: DPB

Podobał Ci się artykuł?

W ramach zintegrowanego systemu transportowego w regionie bratysławskim (IDS BK), obsługiwanego przez Dopravný podnik Bratislava (DPB), Arriva i Železničná spoláchnost Slovensko, od soboty ceny prawie wszystkich biletów podróżnych wzrosną o 20 procent. Podwyżka cen nie dotyczy tylko biletów abonamentowych dla dzieci w wieku 6-18 lat, ale pozostają one w pierwotnej cenie.

W praktyce oznacza to np. podwyższenie ceny półgodzinnego biletu podstawowego z obecnych 0,90 euro do 1,10 euro.

Cena rocznego abonamentu na bilet podróżny wzrośnie z obecnych 199 euro do 239 euro. W tzw. Miloslavowie różnica w cenie pięciostrefowego biletu podstawowego wynosi 0,40 euro. Pasażerom zaleca się korzystanie z biletów elektronicznych, które są nieco tańsze.

źródło: magistrat

Oprócz biletów, w komunikacji miejskiej w Bratysławie wzrosną mandaty za jazdę bez ważnego biletu. Jednak wzrost kar dotyczy całego IDS BK. Podstawowy procent grzywny, w tym koszty podróży, wynosi 111,10 euro. Obniżona cena przy płatności na miejscu iw ciągu dziesięciu dni roboczych wynosi 81,10 euro, w tym koszty podróży.

źródło: magistrat

Do tej pory kary zgodnie z regulaminem przewozowym IDS BK były zgodne z ceną podstawową z biletem na przejazd na poziomie 89,90 euro. 69,90 euro w przypadku płatności do 20. dnia roboczego i 49,90 euro w przypadku płatności bezpośrednio w miejscu kontroli.

źródło: magistrat

W ramach zmian od lipca nastąpiły również zmiany w ruchu regionalnym. Zmiany dotyczą głównie obszaru operacyjnego Malaka, kilka zmian zachodzi również w obszarach Pezinok i Senec.

„Najbardziej wyczekiwana zmiana to kurs do Borowic na linii autobusowej 216 lub wzmocnienie linii 205 i 219” – informuje IDS BK na swojej stronie internetowej.

źródło: magistrat

Wzrost cen jest uzasadniony rosnącymi kosztami, inflacją i spadkiem dochodów gmin zamawiających komunikację miejską. Przewoźnicy stwierdzili, że uważają podwyżkę cen biletów za „priorytet” w stosunku do innych ograniczeń w ruchu. Oznaczałoby to np. odłączenie niektórych linii, dłuższe przerwy między połączeniami, więcej przesiadek czy pogorszenie stanu technicznego pojazdów.

Te dwadzieścia procent, o które wzrosły ceny prawie wszystkich biletów na podróż, to skumulowana inflacja od 2021 r., czyli od ostatniej korekty ceny biletu.

(TASR)

Podobał Ci się artykuł?

Ida Richards

„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *