Posłowie uważają „lex Tusk” za zagrożenie naruszające unijne wartości w Polsce – Świat – Aktualności

We wtorek w Strasburgu posłowie do Parlamentu Europejskiego (PE) wyrazili zaniepokojenie ostatnią reformą wyborczą w Polsce. Ostro skrytykowali powołanie państwowej komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski, znanej w mediach jako „lex Tusk”. Opowiada o tym reporter TASR.



Zdjęcie: ,

Lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej i były premier Donald Tusk (z prawej) i Lech Wałęsa na marszu antyrządowym w Warszawie, 4 czerwca 2023 r.




Rezolucja, za którą głosowało 472 posłów, przy 136 przeciw i 16 wstrzymujących się, ocenia ostatnie wydarzenia w Polsce, które zdaniem unijnych prawodawców wskazują na pogorszenie stanu wartości europejskich w tym państwie członkowskim.

Posłowie stwierdzili, że zmiany w polskim prawie wyborczym, które zostały zatwierdzone przed wyborami parlamentarnymi jesienią 2023 r. i wyborami do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2024 r., są „głęboko niepokojące”. Wskazywali, że mogą dyskryminować wyborców z zagranicy.

Jarosława Kaczyńskiego Czytaj więcej W polskim rządzie zaszły zmiany, Kaczyński wraca jako wicepremier

Przypomnieli również, że wydział polskiego Sądu Najwyższego, który jest odpowiedzialny za spory wyborcze, nie może być uznany za niezawisły i bezstronny sąd.

Rezolucja PE wzywa polskie władze do harmonizacji organizacji wyborów z zaleceniami Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz innymi międzynarodowymi zobowiązaniami i normami demokratycznymi. Posłowie zażądali delegacji krajowej obserwacji wyborów na zbliżające się wybory parlamentarne w Polsce, kiedy trwa przegląd przepisów UE.

Donalda Tuska Czytaj więcej Lider polskiej opozycji i były premier Tusk jest bezpieczny. Istnieje groźba zamachu

Jeśli chodzi o państwową komisję do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022, organ administracyjny uprawniony do usuwania ludzi z urzędów publicznych, Parlament Europejski wzywa polskie władze do uchylenia ustawy, która według krytyków jest wymierzona głównie w działaczy opozycji . Były premier Donald Tusk włączył, a przynajmniej wstrzymał jej działanie do czasu wydania przez Komisję Wenecką pilnej opinii i odpowiedniej nowelizacji ustawy.

Tusk i jego forum obywatelskie są głównym pretendentem w wyborach obecnej partii konserwatywnej Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Jeśli „lex Tusk” pozostanie w mocy, Komisja Europejska powinna zdaniem posłów jak najszybciej rozpocząć przyspieszoną procedurę prawną w sprawie niewywiązania się z obowiązku i zwrócić się do sądu unijnego o zastosowanie środka wstępnego.

W tym kontekście posłowie potwierdzili, że od kilku lat praworządność w Polsce jest osłabiana w wyniku systematycznych działań rządu, m.in. poprzez nielegalny Trybunał Konstytucyjny i Krajową Radę Sądownictwa.

Ida Richards

„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *