Posłowie nazwali Rosję państwem terrorystycznym. Odpowiedź? Cyberatak z Moskwy – Świat – Aktualności

Posłowie do PE przyjęli rezolucję, w której uznają Rosję za państwowego sponsora terroryzmu za celowe ataki rosyjskiego wojska na cele cywilne na Ukrainie. Wezwali też władze UE do wpisania na listę organizacji terrorystycznych niektórych jednostek walczących po stronie rosyjskiej na Ukrainie, jak np. prywatna grupa najemników Wagnera.


,


23.11.2022 12:23, aktualizacja: 18:15

Parlament chce też stworzyć system reparacji wojennych wypłacanych ze środków przejętych od państwa rosyjskiego. Uchwałę poparło 494 posłów, przeciw było 58, a 44 wstrzymało się od głosu. Parlament Europejski ma 705 miejsc.

W rezolucji Parlament Europejski nazywa Rosję „państwem wspierającym terroryzm i państwem stosującym środki terrorystyczne”. Jednocześnie wzywa państwa UE do przyjęcia podobnej deklaracji i ograniczenia stosunków dyplomatycznych z Rosją do „niezbędnego minimum”.

WIDEO: Rosja to reżim terrorystyczny, mówi Dzurinda

Posłowie wzywają do dalszego zaostrzenia antyrosyjskich sankcji i wpisania grupy Wagnera czy 141. czeczeńskiego pułku zmotoryzowanego tzw. Kadyrowów na listę organizacji terrorystycznych. Zdaniem PE państwa członkowskie powinny również zakazać organizacji oficjalnych lub ekspatriantów, które działają przy wsparciu państwa rosyjskiego. Parlament Europejski zaapelował również o większe wsparcie dla mieszkańców Ukrainy i Rosji w proteście przeciwko zbrodniom wojennym popełnionym w sąsiednim kraju.

Prezydent Ukrainy Zełenski z zadowoleniem przyjął rezolucję posłów. „Rosja musi zostać odizolowana i pociągnięta do odpowiedzialności na wszystkich poziomach, aby zakończyć swoją wieloletnią politykę terroryzmu na Ukrainie i na całym świecie” – napisał na Twitterze.

Grupa polityczna Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR) zadeklarowała, że ​​inicjatywa ta powstała z jej inicjatywy. Na koniec na posiedzeniu plenarnym PE głosowano nad wspólną propozycją ECR, liberalnej grupy Restauration Europe (RE) i Europejskiej Grupy Ludowej (EPP).

Z tej okazji posłowie ECR przedstawili długą listę „aktów terrorystycznych” popełnionych przez Rosję na terytorium Ukrainy.

Anna Fotyga, polska posłanka do Parlamentu Europejskiego i koordynatorka ds. polityki zagranicznej ECR, powiedziała, że ​​przeszłość i teraźniejszość pokazały, że Rosja jest państwem terrorystycznym. „Mówimy to jasno w tej rezolucji. Powinny być też konsekwencje. Terrorystyczne państwo Rosja musi zostać pokonane. Nie możemy negocjować ani handlować z terrorystami. Rosja powinna być izolowana na arenie międzynarodowej, łącznie z wydaleniem z Rady Bezpieczeństwa ONZ” – powiedziała. .

Odpowiedź? Cyberatak grupy prokremlowskiej

Po zatwierdzeniu rezolucji strona internetowa PE padła ofiarą cyberataku. Grupa prokremlowska przyznała się do odpowiedzialności. Rzecznik Parlamentu Europejskiego Jaume Duch zamieścił na Twitterze wiadomość, w której poinformował, że ich strona internetowa stała się celem „ataku DDoS”.

„Obecnie witryna nie działa” — dodał, dodając, że strona była przytłoczona żądaniami z zewnątrz. Zespoły techniczne pracują nad jak najszybszym rozwiązaniem problemu. Atak typu Distributed Denial of Service (DDoS) wykorzystujący wątpliwą aktywność ograniczy funkcjonalność witryny lub całkowicie ją wyłączy.

Grupa prokremlowska przyznała się do cyberataku na stronie internetowej PE, powiedziała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsolová. „Parlament Europejski znajduje się pod wyrafinowanym cyberatakiem” – dodała.

„Nasi eksperci IT zapewniają kontratak i chronią nasze systemy. Dzieje się tak po tym, jak ogłosiliśmy Rosję państwowym sponsorem terroryzmu. Moja odpowiedź brzmi: Chwała Ukrainie!”, podsumowała na Twitterze.

W uzasadnieniu rezolucji posłowie twierdzą, że na Ukrainie udokumentowano już 40 tys. zbrodni wojennych. Zdaniem posłów rosyjska armia celowo atakuje cele cywilne i infrastrukturę, aby terroryzować ludność ukraińską i przełamać jej opór. Działania Rosji pokazują „groteskową obojętność na zasady i prawa wojny” – czytamy w rezolucji. Zatwierdzony tekst wskazuje również na przypadki rosyjskich ataków za granicą, jak np. eksplozja magazynów amunicji w miejscowości Vrbeticy na Morawach w 2014 roku czy otrucie byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki środkiem paralityczno-drgawkowym nowiczok w 2018 roku.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *