Z dostępnych informacji wynika, że wielu ukraińskich uchodźców ze Słowacji nadal odwiedza rodzinę lub krewnych w innych krajach europejskich. Kilka tysięcy obywateli państw trzecich również wybrało powrót do domu przez Słowację z rozdartej wojną Ukrainy. Ponad jedna dziesiąta wymienionej całkowitej liczby migrantów na Słowacji złożyła wniosek o tymczasowe schronienie, które gwarantuje np. dostęp do zatrudnienia lub opieki zdrowotnej.
W ciągu ostatnich 24 godzin dziś rano na Słowację z Ukrainy wjechało prawie 8900 osób. W poprzednich dniach było to około 10-14 tysięcy osób dziennie, a przed rosyjską inwazją na Ukrainę tylko około 1400 osób dziennie.
Niektórzy przedstawiciele słowackiego samorządu lub wolontariusze krytykowali rzekomy brak zaangażowania państwa w zarządzanie falą uchodźców, minister spraw wewnętrznych Roman Mikulec odrzucił niepowodzenie władz w tej sprawie. Według doniesień medialnych premier Eduard Heger powiedział w weekend na granicy, że potrzebna jest koordynacja i komunikacja, aby poprawić pomoc humanitarną.
Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) ponad 2,5 miliona ludzi, głównie kobiet i dzieci, uciekło z Ukrainy, która 24 lutego najechała Rosję. Większość z nich wyjechała do Polski, ok. 1,7 mln osób.
Przed wojną do Polski uciekło przed wojną 1,758 mln osób
Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Polski uciekło 1,758 mln osób. W samą niedzielę było 82 100 uchodźców, odnotowany Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w odniesieniu do Straży Granicznej. Jednocześnie zapewnił, że Polska pomoże wszystkim, którzy tego potrzebują. Według MSW w sąsiednich Niemczech zarejestrowało się blisko 147 tys. osób, które uciekły z Ukrainy przed rosyjską inwazją.
Premier Polski Mateusz Morawiecki rozmawia obecnie ze swoją litewską koleżanką Ingrid Šimonyté. Dwaj szefowie rządów porozumieli się także z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem za pomocą wideo. Wsparcie dla Ukrainy było jednym z głównych tematów, poinformowało kancelaria premiera.
„Polska i Litwa wzywają do surowych sankcji wobec Rosji, dążą do strategicznej niezależności od rosyjskich zasobów energetycznych, a także ciężko pracują na rzecz wzmocnienia wschodniego skrzydła Sojuszu Północnoatlantyckiego” – powiedział rzecznik PAP Piotr Müller. Oczekuje się, że trzej premierzy wydadzą wspólne oświadczenie potępiające inwazję Rosji na demokratyczną Ukrainę. Rzecznik zwrócił również uwagę na starania Polski i Litwy o opiekę nad Ukraińcami dotkniętymi inwazją rosyjską.
Zgodnie z niedawno uchwaloną ustawą Polakom opiekującym się ukraińskimi uchodźcami powinno przysługiwać 40 zł dziennie na osobę (ok. 210 CZK), ew. 1200 zł miesięcznie (około 6300 CZK). O wypłatę będzie można wystąpić od 16 marca – obiecał wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker. Gminy, które mają wypłacić pieniądze, skarżą się jednak, że nadal nie otrzymały instrukcji od ministerstwa, a na „straszne zamieszanie” w tej sprawie wskazują także osoby, które dotychczas zajmowały się uchodźcami – głównie kobiety i dzieci. – na ich koszt. Ponadto prawo przewiduje jedynie wypłatę dwumiesięcznej opieki nad uchodźcami, a warunkiem wypłaty tej kwoty jest również zarejestrowanie uchodźców w urzędzie gminy, co jednak często w ogóle nie miało miejsca. wskazał serwer Onet.
W Niemczech do władz zgłosiło się dotychczas 146 998 osób uciekających z Ukrainy – poinformował dziś rzecznik MSW. Dodał jednak, że faktyczna liczba ukraińskich uchodźców w kraju może być znacznie wyższa.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.